POZnań

16 tysięcy nowych ekonomistów

Honorowy doktorat UEP dla Hansa Dietricha Genschera  Foto: materialy prasowe UEP

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu świętował 85-te urodziny doktoratem honorowym dla Hansa Dietricha Genschera

Wczoraj w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, o godz. 11.00 Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu rozpoczął nowy rok akademicki, wieńczący tym samym obchody roku jubileuszowego 85-lecia Uczelni.
Uroczystość inauguracyjną poprzedziło odsłonięcie, przed Gmachem Głównym Uczelni, rzeźb dwóch wielkich uczonych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Profesorów – Edwarda Taylora i Zbigniewa Zakrzewskiego. Nastepnie przy dźwiękach orkiestry dętej Senat wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerował do Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, by podczas ceremonii przyjąć do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Hansa-Dietricha Genschera – polityka światowego formatu, byłego Ministra Spraw Zagranicznych i Wicekanclerza Niemiec.

Honorowy doktorat UEP dla Hansa Dietricha Genschera Foto: materialy prasowe UEP

Hans Dietrich Genscher został wyróżniony w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie polityki zagranicznej, a w szczególności za wybitny wkład w wynegocjowanie układu uznającego granicę na Odrze i Nysie za państwową granicę polsko-niemiecką, przyjętego przez oba państwa w 1991 roku, w uznaniu działań na rzecz odprężenia międzynarodowego i zakończenia “zimnej wojny”, za udział w negocjacjach międzynarodowych, dzięki którym stał się możliwy pokojowy proces zjednoczenia Niemiec, naszego sąsiada i najważniejszego partnera gospodarczego oraz za poparcie dla sił reformatorskich w Polsce w końcu lat osiemdziesiątych.

Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się jednak już 28 września panelem dyskusyjny “Polska-Niemcy. Jak daleko stąd – jak blisko” z udziałem m.in.: Andrzeja Byrta, prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, Michaela Kleissa, prezesa Volkswagen Poznań S.A.

Nowy rok akademicki 2011/1012 rozpocznie 16-tysięczna rzesza studentów na wszystkich formach studiów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz