K U L T U R A

150 zdjęć na Festiwalu Fotodokumentu

z serii „Rzeźba Emscherpark”, 1989-2002 - SZTUKA REWITALIZACJI - 05 Festiwal Fotodokumentu  Foto: Peter Liedtke

z serii „Rzeźba Emscherpark”, 1989-2002 - SZTUKA REWITALIZACJI - 05 Festiwal Fotodokumentu Foto: Peter LiedtkeTematem tegorocznej edycji Festiwalu Fotodokumentu jest Sztuka rewitalizacji. Zobaczymy 150 zdjęć wykonanych przez 15 niemieckich fotografów. Obrazy przedstawiają głównie tereny przemysłowe, postindustrialne przekształcane w prawdziwie twórcze i barwne tereny kultury. Udało się także ukazać zachodzące równolegle  przemiany społeczne.

Festiwal rozpocznie się od otwarcia wystawy w Galerii 2pir zatytułowanej  “Sztuka rewitalizacji” (środa, 28.11). Towarzyszyć temu wydarzeniu będzie dyskusja panelowa na temat rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Odbędzie się również wykład multimedialny Petera Liedtke na temat sztuki rewitalizacji terenów nadreńskich oraz spotkanie z Thomasem Pflaumem. W dyskusji panelowej w WSNHiD wezmą udział między innymi prof. Izabela Kowalczyk (WSNHiD), dr Hanna Brendel (Stowarzyszenie My Poznaniacy), dr Alexander Tölle (UAM), oraz Andrzej Billert.

Wystawa „Sztuka rewitalizacji” pokazuje współczesne Niemcy w kontekście przemian Zagłębia Ruhry z regionu czysto przemysłowego w twórczy teren kultury – wyjaśnia Agnieszka Lewicka z Galerii 2pir – od czasu kryzysu węglowego region znajduje się w fazie permanentnej przemiany strukturalnej, czego świadkami są również fotografki i fotografowie, czyniąc ją bezpośrednio lub pośrednio tematem swojej twórczości, przybliżają się do tej transformacji.

Dodaje, że temat ten jest w Poznaniu jak i w całej Polsce szczególnie aktualny. W Poznaniu trwają starania o powrót miasta nad rzekę, zagospodarowanie obiektów poprzemysłowych jak Stara Gazownia, Stara Rzeźnia, rewitalizacja architektoniczna, ale i społeczna, kulturalna zaniedbanego centrum. To oczywiście tylko niektóre wątki, które mogą kierować naszą uwagę ku dynamicznie i barwnie odmieniającej się Nadrenii i powodują żywe zainteresowanie osiągnięciami innych w podobnych dziedzinach.

Kolekcja Pixelprojekt to ponad 6.500 zdjęć, około 400 serii aż 230 autorów. Jest to zatem niezwykle bogate źródło zarówno dokumentalne jak i artystyczne. To unikalny projekt zapisu przemian w regionie, który daje pojęcie o skuteczności przemian kulturalno-społecznych, jak i wielkiego sensu ich dokumentacji fotograficznej – dodaje Agnieszka Lewicka – nawet wybór spośród prac 15-tu fotografów, dokonany przez niemieckiego fotografa i kuratora kolekcji Petera Liedtke, pozwala na ocenę tych działań i daje szerokie pole do dyskusji, spotkania z zaproszonymi autorami zdjęć oraz ich pokazy multimedialne w dniach wernisaży dają taką szansę polskiej publiczności.

z serii „Złomowisko”, 2006, SZTUKA REWITALIZACJI - 05 Festiwal Fotodokumentu Foto: Britta Lauer

Kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach Festiwalu Fotodokumentu będzie otwarcie w połowie grudnia II części wystawy “Sztuka rewitalizacji”, ale tym razem w Galerii Miejskiej Arsenał. Tutaj także będziemy mogli uczestniczyć w wykładach i pokazach.
Zapraszamy już teraz na wykład multimedialny kuratora Petera Liedtke, który dotyczyć będzie niemieckiej fotografii współczesnej. Zorganizowane będą także pokazy multimedialne Julii Unkel i Marcusa Düddera. Wszystko to odbędzie się w Galerii Miejskiej Arsenał w piątek (14 grudnia) o godzinie 19:00.

Kurator wystawy o Zagłębiu Ruhry w fotografiach:

Węgiel, stal, sadza i pot – oto kwintesencja starej wizji, która uparcie trwa w umysłach, w ciągu 200 lat historii przemysłu Zagłębia Ruhry funkcjonowało w niej ok. 3200 kopalni – mówi Peter Liedtke, kurator wystawy – dziś Zagłębie Ruhry z ponad pięcioma milionami mieszkańców i powierzchnią 4435 km² jest największą aglomeracją Niemiec, od 1957 r., gdy w roku rozpoczął się kryzys węglowy, Zagłębie Ruhry znajduje się w trakcie permanentnej przemiany strukturalnej.

kurator główny: Peter Liedtke
kurator wspierający: Monika Piotrowska
Organizatorzy: Instytut Fotografii proFotografia, Biuro projektów fotograficznych Pixelprojekt_Ruhrgebiet, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, Galeria Miejska Arsenał

Otwarcie I części wystawy “Sztuka rewitalizacji”Galeria 2pir – środa, 28 listopada 2012r., godz.18:00

18:30 – dyskusja panelowa nt. „Rewitalizacji przestrzeni miejskiej”, w programie wykład multimedialny Petera Liedtke na temat sztuki rewitalizacji terenów nadreńskich oraz spotkanie z Thomasem Pflaumem (sala 001).Uczestnicy dyskusji panelowej: prof. Izabela Kowalczyk (WSNHiD), dr Hanna Brendel (Stowarzyszenie My Poznaniacy), dr Alexander Tölle (UAM), Andrzej Billert. (wszystko w WSNHiD)

Otwarcie II części wystawy “Sztuka rewitalizacji”Galeria Miejska Arsenał – piątek, 14 grudnia 2012r., godz.18:00

19:00 – wykład multimedialny kuratora Petera Liedtke na temat niemieckiej fotografii współczesnej (na podstawie kolekcji Pixelprojekt_Ruhrgebiet), pokazy multimedialne Julii Unkel i Marcusa Düddera
Miejsce: Galeria Miejska Arsenał

z serii„93-03  Zagłębie Rury”, 1993-2003 - SZTUKA REWITALIZACJI - 05 Festiwal Fotodokumentu Foto: Thomas Pflaum

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz