Aglomeracja

Certyfkowane, boskie 1000 Kcal

Wręczanie certyfikatów  Foto: UMP

Ponad 100 piekarni i cukierni otrzymało w Izbie Rzemieślniczej certyfikat pozwalający na wytwarzanie oraz sprzedawanie oryginalnych rogali świętomarcińskich. Nasz rogal jest produktem regionalnego chronionym prawem Unii Europejskiej. Dodatkowo w tym roku na opakowaniach znajdzie się napis: „Rzemieślnicza jakość”.

Wręczanie certyfikatów Foto: UMPW okolicach 11 listopada poznaniacy zjadają ok. 400- 500 ton rogali. Jak wszyscy pewnie wiemy – rogal jest z ciasta półfrancuskiego, nadziany jest białym makiem i owocami kandyzowanymi i waży jakieś 200-250 gramów. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a dokładnie w proporcjach. Oryginalna receptura zakłada bowiem, że na 12 kg ciasta trzeba zużyć nie mniej, nie więcej, lecz 3 kg maku i pół kilo kandyzowanych owoców.

Rogale są opatrzone unijnym symbolem produktu regionalnego. Nazwa “rogale świętomarcińskie” jest w unijnym spisie chronionych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych.To oznacza, że tradycyjne świętomarcińskie rogale mogą piec tylko ci cukiernicy z Wielkopolski, którzy robią to zgodnie z tradycyjną recepturą i przeszli weryfikację wielkopolskiego wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Producenci zobowiązani są do prowadzenia szczegółowej dokumentacji produkcyjnej, która pozwala na odtworzenie całego cyklu produkcyjnego. Rogal świętomarciński może być produkowany na terenie 26 powiatów województwa wielkopolskiego.

Rogale Świętomarcińskie Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem zaapelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust specjalne rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.

Rokrocznie Poznań dzieli się swoją wyjątkową tradycją, wysyłając rogale ważnym osobistościom. W ubiegłym roku trafiły one m.in. do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, a także przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce i prezydentów miast.

Rogale w tym roku mogą być trochę mniejsze niż w latach ubiegłych. Od 9 lipca 2013 roku rogal może ważyć 150 gramów. Wcześniej było to minimum 200 gramów. Wszystko wskazuje, że cena poznańskiej słodkości będzie podobna jak rok temu, od 30 do 50 zł za kilogram. Niezmienna jest też kaloryczność, jeden rogal to ponad 1000 kcal.

Tu możecie pobrać:

Rogale dla prezydenta Komorowskiego Foto: Piotr Molecki

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz