Centrum Sztuki Dziecka

Adres: Św. Marcin 80/82
Poznań

Centrum Sztuki Dziecka - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 9.07.2011 - start godzina 10:00

Warsztaty filmu animowanego dla dzieci



Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty filmu animowanego dla dzieci. Zajęcia są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwację miejsc Centrum Sztuki Dziecka rozpoczyna od poniedziałku 13 czerwca. Zajęcia będą odbywały się codziennie przez cztery dni. Uczestnicy mają do wyboru dwie grupy: przedpołudniową (zajęcia o godzinie 10.00) oraz popołudniową (zajęcia o godzinie 13.00). Uwieńczeniem pracy dzieci będzie pokaz kinowy, który odbędzie się 23 lipca. Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat!

Warsztaty ANIMATOR JUTRA. KOLOROWA EUROPA POZDRAWIA CHINY! poprowadzą wspaniali polscy artyści, reżyserzy i animatorzy. W tym roku młodych adeptów animacji czeka zadanie specjalne – na warsztatach tworzyć będą miniaturowe filmy poświęcone różnym krajom Europy. W oparciu o nie poznański twórca i realizator kina animowanego, Maciej Ćwiek, przygotuje film zapowiadający festiwal kina europejskiego dla dzieci, który odbędzie się w październiku w Pekinie, pod hasłem „Made in EU, Powered by Poland”. Warsztaty w różnych technikach animacji poprowadzą: Anna Błaszczyk, Krzysztof Brzozowski, Anna Dudek, Witold Giersz, Andrzej Gosieniecki, Aleksandra Korejwo, Magdalena Kunicka-Paszkiewicz oraz Izabela Plucińska.

PROGRAM WARSZTATÓW

WARSZTATY 18-21 lipca, godz. 10.00 (grupy przedpołudniowe) i godz. 13.00 (grupy popołudniowe), Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

POKAZ KINOWY FILMÓW – 23 lipca

REZERWACJE

Centrum Sztuki Dziecka

Anna Litwińska

tel. 61 646 44 79

kom. 503 028 248

szkoly@csdpoznan.pl

Rezerwacje przyjmujemy w godzinach 9.00-16.00, decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje o poszczególnych artystach oraz warsztatach, które zostały przygotowane dla dzieci. Warsztaty ANIMATOR JUTRA. KOLOROWA EUROPA POZDRAWIA CHINY! to osiem ciekawych propozycji, spotkanie z różnorodnymi technikami twórczymi i wspaniałymi artystami.

Anna Błaszczyk

WARSZTATY ANIMACJI – TECHNIKA MIESZANA

Reżyserka, animatorka, scenarzystka, ilustratorka. Debiutowała filmem „Caracas” (2006), nagradzanym na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą m.in. Grand Prix festiwalu BALKANIMA w Belgradzie. W ramach stypendium DAAD, reżyserowała w Berlinie animację: „Return” w koprodukcji ze Szkołą Filmową w Poczdamie HFF Konrad Wolf oraz łódzkim studiem Se-ma-for. Jest autorką wizualizacji do festiwalu OPEN’ER 2008 oraz videoclipu promującego piosenkę Kory & 5th Element – „Szare Miraże”, nominowanego do nagrody YACH 2008. Obok animacji zajmuje się również ilustracją książkową i prasową. Jako animator pracowała przy produkcji pełnometrażowego filmu animowanego „Jeż Jerzy”.

Uczestnicy warsztatów najpierw opracują wspólnie scenariusz, na którego podstawie powstanie szkicowy, rysunkowy storyboard.  Dzieci przygotują postaci, scenografie i tła eksperymentując z najróżniejszymi materiałami – swoimi rysunkami, wydzierankami, wycinankami z papieru czy zdjęciami z gazet. Używając kombinowanej techniki łączącej tradycyjną wycinankę, rysowanie, malowanie, a nawet animowanie zwykłych, małych przedmiotów będą tworzyć kolejne ujęcia. Przy użyciu technik komputerowych zostanie skomponowany finalny obraz: połączone zostaną tła i pierwszoplanowi bohaterowie. Ostatnim etapem prac będzie montaż i udźwiękowienie.

Krzysztof Brzozowski

WARSZTATY ANIMACJI LALKOWEJ

W 1980 roku po ukończeniu Studium Technik Teatralno-Filmowych rozpoczął pracę w łódzkim SEMAFORZE, początkowo jako plastyk. W roli reżysera zadebiutował w roku 1989 filmem „W niewoli u rybaka”.  Wyreżyserował 14 filmów, a do ponad 60 produkcji wykonał animacje lakowe. Był również twórcą dekoracji oraz operatorem kamery. Jako animator i twórca dekoracji współtworzył nagrodzony Oskarem film „Piotruś i wilk”. Jego ostatnie produkcje to „Danny Boy”, „Szafa Zbigniewa” oraz „Walizka”.

Krzysztof Brzozowski poprowadzi warsztaty animacji lakowej. Uczestnicy jego zajęć samodzielnie wykonają scenopis obrazkowy, zbudują dekorację i lalki, zapoznają się z programem do rejestracji klatek i kontroli animacji, by w końcu samemu ożywić swoich bohaterów.

Anna Dudek

WARSZTATY ANIMACJI – MALOWANE KADRY

Reżyser, scenarzysta, scenograf, artysta plastyk i animator. Realizuje przede wszystkim filmy animowane w technikach malarskich. Od 2001 roku współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Jej debiut filmowy z 1991 roku to „Divertimento Menuetto”. Wybrana filmografia: „Świtezianka” (2010), „Zimowe wróżki” (2008), „Smok wawelski” (2004), „Jak to ze lnem było” (2003), „Kwiat Paproci” (2001). Laureatka ponad 10 nagród i wyróżnień.

Anna Dudek poprowadzi warsztaty, których celem będzie stworzenie przez uczestników krótkiej impresji malarskiej zainspirowanej utworem muzycznym i kulturą wskazanego kraju europejskiego. Dzieci najpierw posłuchają kilku utworów muzycznych, a następnie wykonają do nich swoje własne obrazy, które będą nawiązywały do nastroju i klimatu danej kultury i muzyki. Warsztaty to swoisty eksperyment z kolorami i barwnymi plamami, które w końcowym, często nieprzewidywalnym efekcie, wprawione w ruch staną się impresjami muzycznymi.


Witold Giersz

WARSZTATY ANIMACJI RYSUNKOWEJ

Reżyser i scenarzysta filmowy. Pracę rozpoczął w 1950 roku jako animator w Spółdzielni Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W roku 1956 współtworzył warszawskie Studio Filmów Rysunkowych, obecnie Studio Miniatur Filmowych. Jako reżyser debiutował w 1956 roku filmem „Tajemnica starego zamku”. Jest autorem kilkudziesięciu filmów, z których wiele, jak np. „Mały western” (1960), „Czerwone i czarne” (1963), „Koń” (1967), „Oczekiwanie” (1962) czy „Pożar” (1975) na trwałe wpisało się w dorobek polskiej animacji. Laureat ponad 70 nagród festiwalowych, w tym roku obchodzi 60-lecie pracy twórczej.

Witold Giersz zaprezentuje uczestnikom, na czym polega animacja rysunków wykonanych suchymi pastelami, łatwymi do wycierania miękką gumką „chlebową”. Rysunki te mogą być wykonane na czarnym lub ciemnoszarym kartonie, na którym ślady kolejnych faz ruchu można także kasować czarną lub szarą kredką-pastelą. Ta technika animacji jest dość prosta i doskonale nadaje się dla młodych artystów, którzy zaczynają przecież swoją twórczość od kolorowego rysunku. Nieco bardziej doświadczeni uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować łączyć rysunek pastelowy z trójwymiarowymi przedmiotami lub wyciętymi z kartonu fragmentami pleneru.

Andrzej Gosieniecki

WARSZTATY ANIMACJI WYCINAKOWEJ

Reżyser, scenarzysta, scenograf, artysta plastyk. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2000 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Filmu Animowanego pod opieką prof. Hieronima Neumanna. Od 2004 roku współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. W swoich filmach poszukuje autorskich technik plastycznych i animacyjnych. Zrealizował takie obrazy, jak: „Ognisty ptak”, „Studnia”, „Krawiec Niteczka”, „Słoneczne miasteczko”. Laureat wielu nagród w kraju i zagranicą, m.in. na festiwalach: Sichuan Television Festival – International Gold Panda Award, Cairo International Film Festival , MFFMW Ale Kino!, OFAFA.

Andrzej Gosieniecki poprowadzi warsztaty animacji wycinankowej polegające na projektowaniu obrazu filmowego z prostych figur geometrycznych dających efekt układanki. Technika rozbudzi wyobraźnię uczestników i pozwoli na uwolnienie się od schematycznego myślenia o animacji. Zastosowanie prostych form plastycznych umożliwi zrozumienie podstawowych zasad kompozycji kadru, zastosowania kontrastów, świadomego użycia koloru oraz rytmów animacyjnych. Uczestnicy nadadzą znaczeni prostym obiektom, poprzez ich ożywianie – animowanie.

Aleksandra Korejwo

WARSZTATY ANIMACJI – MATERIA SYPKA

Reżyser, scenarzysta, artysta plastyk, animator. Realizuje autorskie filmy animowane w technice animacji w materii sypkiej bezpośrednio pod kamerą. W latach 1993-1985 asystent i wykładowca ASP w Poznaniu. W latach 1984-2001 pracuje w Telewizyjnym Studio Filmów Animowanych, a w latach 1995-2007 współpracuje z ACME Fillmworks w Hollywood. W 2008 roku wyróżniona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis MKiDN. Laureatka ponad 35 nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix w Szanghaju oraz Pierwsze Miejsce w Los Angeles. Wybrana filmografia: “Suite for freedom”, “Nad pięknym modrym Dunajem”, “Prząśniczka”, “Łabędź”. Zrealizowała również czołówki do dobranocek dla TVP. Prowadziła warsztaty animacji w kraju i zagranicą.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki autorskiej metody pracy Aleksandry Korejwo. Artystka większość swoich filmów tworzy do muzyki klasycznej. Także tym razem warsztaty rozpoczną się od analizy rytmu muzyki – stworzenia swoistej partytury dla powstania obrazu filmowego. Następnie uczestnicy, po zapoznaniu się z zasadami wykonania animacji w materii sypkiej, podejmą próbę własnej interpretacji muzyki w zaprojektowanych przez siebie kadrach filmowych.

Magdalena Kunicka-Paszkiewicz

WARSZTATY ANIMACJI – TELEDYSK

Magdalena Kunicka – Paszkiewicz – przez 12 lat pracowała w TV, zrealizowała przeszło 1000 programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Wraz z mężem była autorką “LALAMIDO czyli Porykiwania Szarpidrutów”, “Pętlowa lista przebojów”, “Pętla czasu”. Promowała gdańską scenę alternatywną w latach 80-tych i 90-tych. Spod jej ręki wyszły takie zespoły jak: “Oczy czarne”, “Apteka”, “Bielizna”, “Golden Life”. Teraz prowadzi galerię “ATAK SZTUKI” w Gdańsku.

W czasie warsztatu dzieci będą realizowały teledysk do piosenek wybranych z repertuaru małego WW. Nauczą się przygotowania i rozrysowania storyboardu. Zamienią się w reżyserów i odtwórców głównych ról. Poznają również metodę pracy na blueboxie.

Izabela Plucińska

WARSZTATY ANIMACJI Z PLASTELINY

Ukończyła Wydział Grafiki na ASP w Łodzi, Wydział Operatorski na PWSFTviT w Łodzi oraz “Konrad Wolf” Film School in Potsdam-Babelsberg. Jej film dyplomowy „Jam Session” został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w konkursie filmów krótkometrażowych na MFF w Berlinie w 2005 roku. Jest współzałożycielką firmy produkcyjnej „Clay Traces”. Zrealizowała m.in. “Breakfast”, „7 More Minutes” and „Marathon”. Ostatnio zrealizowała adaptację niemieckiej książki „Esterhazy”.

Izabela Plucińska poprowadzi warsztaty animacji z plasteliny. Uczestnicy jej zajęć wymyślą krótkie scenariusze, dowiedzą się jak można ożywić plastelinową lalkę, wykonają własne dekoracje oraz podejmą pierwsze próby animacji w technice przestrzennej i reliefowej. Podczas warsztatów będzie można poznać tajniki montażu w programie After Effects. Uczestnicy przygotują również napisy początkowe i końcowe oraz nagrają dźwięki i wybiorą muzykę do gotowych obrazów.