Sport

Przyznano Stypendia sportowe Miasta Poznania

KLZ: WKS Grunwald - MKZ Unia Racibórz Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

22 poznańskich zawodników, uprawiających 10 dyscyplin sportowych, otrzyma w 2021 roku stypendium sportowe w kategorii seniora. Łączna kwota na jaką opiewa tegoroczne wsparcie to 390 tysięcy złotych. 

W czwartek, 14 stycznia, odbyło się spotkanie Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, ze stypendystami sportowymi Miasta Poznania w kategorii senior. W związku z pandemią SARS-CoV-2 było ono w trybie online. 

Chciałbym pogratulować wszystkim naszym stypendystom i stypendystkom. Przede wszystkim tego, że pomimo trudnych warunków, licznych obostrzeń i wielu odwołanych imprez, utrzymali wysoką motywację do treningów. Będziemy nadal wspierać poznańskich zawodników, inwestując w obiekty sportowe oraz rozwijając sport dzieci i młodzieży – mówił Jacek Jaśkowiak. – Mimo niepewności i ryzyk związanych z panującą pandemią, zachęcam do dalszej pracy i życzę jak najlepszych wyników na zawodach. Liczę, że w tym roku igrzyska się odbędą i że wszyscy będziemy mogli cieszyć się z sukcesów naszych olimpijczyków. To zawsze najlepsza forma propagowania sportu wśród mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych – mówił Jacek Jaśkowiak, zwracając się do sportowców.

Przywykliśmy, że na początku każdego roku spotykamy się w Centrum Kultury Zamek. Tak to niestety jest obecnie, że mnóstwo naszych aktywności przenieśliśmy do przestrzeni wirtualnej i próbujemy sobie bardziej radzić z techniką niż z naszą fizycznością. Tym bardziej warty docenienia jest Państwa wysiłek, żeby kondycję sportową i wysokie umiejętności podtrzymywać. W imieniu Rady Miasta chciałbym serdecznie pogratulować, że otrzymujecie dzisiaj stypendia, gratuluję całej drogi sportowej i życzę, żebyście w nadchodzącym roku potwierdzili wszystko swoimi osiągnięciami – dodał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. 

Pandemia w dużej mierze pokrzyżowała plany sportowe w roku 2020. Niestety wiele imprez wysokiej rangi nie mogło się odbyć ze względu na związane z nią obostrzenia. W Poznaniu część cyklicznych imprez takich jak: Poznań Open, Super League Triathlon, Cavaliada, czy zawody konne CSI na Woli zostało przełożonych na 2021 rok. Udało się za to zorganizować Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie, co należy uznać za duży sukces. Warto podkreślić, że była to jedyna w minionym roku impreza mistrzowska dla wioślarzy na poziomie seniorskim na świecie.

Z uwagi na pandemię SARS-CoV-2 i odwołanie międzynarodowych imprez sportowych w niektórych dyscyplinach, kandydaci ubiegający się o stypendium, w przypadku braku możliwości wykazania osiągnięć zdobytych na arenie międzynarodowej w 2020 roku, musieli potwierdzić swoje wyniki osiągnięciami zdobywanymi na arenie krajowej.

W gronie 22 poznańskich stypendystów mamy 11 zawodników, którzy jeszcze w 2019 roku wywalczyli dla Polski kwalifikacje olimpijskie. Na podstawie wyników osiąganych w poprzednich latach można założyć, że są wśród nich potencjalni medaliści.

Oprócz prezydenta Jacka Jaśkowiaka w spotkaniu wzięli udział również: Jędrzej Solarski – zastępca prezydenta Poznania oraz członkowie Kapituły Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania na czele z przewodniczącym prof. Ryszardem Wrykiem, Ewą Bąk – dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, Bartłomiejem Ignaszewskim – przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. W spotkaniu uczestniczyli też radni tej komisji, Tomasz Wiktor – dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz prezesi i przedstawiciele poznańskich klubów sportowych. 

Lista Poznańskich Stypendystów w Kategorii Senior:

 1. Wiktor Chabel – KS Posnania Poznań/ Wioślarstwo
 2. Weronika Deresz – KS Posnania Poznań/ Wioślarstwo
 3. Martyna Długosz – KU AZS UAM Poznań/ Szermierka
 4. Joanna Fiodorow – OŚ AZS Poznań/ Lekkoatletyka
 5. Jaclyn Halko-Stelmaszyk – KS Posnania Poznań/ Wioślarstwo
 6. Tomasz Kaczor – KS Warta Poznań/ Kajakarstwo
 7. Alicja Konieczek – OŚ AZS Poznań/ Lekkoatletyka
 8. Michał Kotkowski – SSR Start Poznań/ Paralekkoatletyka
 9. Aleksandra Kowalczuk – OŚ AZS Poznań/ Taekwondo WTF
 10. Michał Kudła – KS Posnania Poznań/ Kajakarstwo
 11. Hanna Łyczbińska – KU AZS UAM Poznań/ Szermierka
 12. Kacper Majchrzak – KS Warta Poznań/ Pływanie
 13. Tadeusz Michalik – KS Sobieski Poznań/ Zapasy
 14. Karolina Nadolska – KU AZS UAM Poznań/ Lekkoatletyka
 15. Karolina Naja – KS Posnania Poznań/ Kajakarstwo
 16. Katarzyna Paszczyk – KS Posnania Poznań/ Rugby
 17. Karol Robak – OŚ AZS Poznań/ Taekwondo WTF
 18. Maciej Rutkowski – OŚ AZS Poznań/ Windsurfing
 19. Martyna Synoradzka – KS AZS AWF Poznań/ Szermierka
 20. Julia Walczyk – KU AZS UAM Poznań/ Szermierka
 21. Agnieszka Wieszczek-Kordus – WKS Grunwald Poznań/ Zapasy
 22. Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka – OŚ AZS Poznań/ Lekkoatletyka
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz