Aglomeracja

100-procentowy zasiłek dla medyków

Oddział Zakaźny Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu  Foto: lepszyPOZNAN / tab

Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100-proc. zasiłku chorobowego. Na podwyższony zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy. Prawo do 100-proc. zasiłku będzie im przysługiwać, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z Covid-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Nowe przepisy umożliwiają także wyrównanie wysokości zasiłku chorobowego, za okres począwszy od 5 września, do 100 proc. jego podstawy. Przeliczenie zasiłku będzie następowało na wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca/zleceniodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę, składa wniosek bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Na 100-proc. wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, a potem zasiłek chorobowy w wymiarze 100 proc., mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada.

Zmieniony zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo jak i dobrowolnie.

Co należy zrobić, by spełnić formalności? Od pracowników służby zdrowia potrzebne jest oświadczenie, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. Strażak ochotnik składa oświadczenie, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja w warunkach domowych jest spowodowana COVID-19 i powstała w związku z wykonywaniem zadań członka OSP.

Szczegółowe informacje o zasadach ustalania prawa do zasiłku chorobowego na preferencyjnych warunkach dla zatrudnionych w podmiotach leczniczych, jednostkach pomocy społecznej i członków ochotniczej straży pożarnej, znajdują się na stronie internetowej www.zus.pl. Tam też można znaleźć wzór oświadczenia.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / tab

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz