smaczneGO

Nowalijki – zdrowe czy “pędzone”?

Warzywa - nowalijki  Foto: Brent Hofacker / prhub.eu / materiały prasowe

Nowalijki to młode, wiosenne warzywa, które dostarczają mnóstwa składników mineralnych, witamin oraz błonnika. Cieszymy się ich smakiem, ale wciąż wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób są uprawiane i czy warto po nie sięgać? Wiele obaw konsumentów dotyczących nowalijek jest zupełnie nieuzasadniona – poznajmy fakty na ich temat i w pełni korzystajmy z dobrodziejstwa, jakie nam oferują.

Sezon na te warzywa trwa 2-3 miesiące od marca do maja/czerwca. Młode odmiany warzyw są wartościowym źródłem substancji odżywczych i witamin, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego też, podobnie jak pozostałe warzywa, nowalijki mogą stanowić element zrównoważonej codziennej diety, opierającej się na minimum 5 porcjach warzyw i owoców.

Nowalijki możemy uprawiać samodzielnie w przydomowym ogródku, a nawet w doniczce na parapecie, jednak wiele osób zastanawia się, jak uprawiane są one na skalę przemysłową, skoro dostępne są często już w przedwiośniu, kiedy to temperatura nie jest zbyt wysoka, a nasłonecznienie ograniczone.

Otóż warzywa te hodowane są przeważnie za pomocą metody określanej jako uprawa przyspieszona, głównie na mieszance torfu lub ziemi kompostowej. Określenie „przyspieszona” może kojarzyć się z nie do końca naturalnym procesem. Jednak taka uprawa jest w pełni bezpieczna – nie ma nic wspólnego z nadmiernym nawożeniem albo zwiększoną ilością środków ochrony roślin. Roślina otrzymuje tylko tyle substancji potrzebnych do wzrostu, ile jest w stanie przyjąć. Dlatego nieuzasadnione są obawy, że nowalijki są „przenawożone” lub ich wzrost jest sztucznie przyspieszany.

Sięgając po ulubione nowalijki wybierajmy te jak najświeższe – nie powinny być zwiędnięte ani uszkodzone, mieć przebarwień czy nalotów. Kupujmy je na bieżąco bez robienia zapasów. Jeżeli nie spożyjemy kupionych warzyw od razu, powinniśmy zwrócić uwagę na ich prawidłowe przechowywanie – najlepiej w lodówce owinięte wilgotną czystą ściereczką – unikajmy natomiast trzymania ich w szczelnych, foliowych torebkach.

Po więcej ciekawostek na temat nowalijek oraz innych polskich warzyw, owoców oraz przetworów z nich powstałych zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.apetytnapolskie.com

Użyte w artykule zdjęcia: ©Kurhan - stock.adobe.com, Brent Hofacker / prhub.eu / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz