Pięć lat temu otwarto Centrum Usług Biznesowych O-I

Autor: bigbiciq. Poznań, 20 Sierpnia 2019

Wybraliśmy Poznań na lokalizację naszego Centrum m.in. ze względu na świetną lokalizację, dostęp do najlepszych specjalistów i dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Po pięciu latach wiem na pewno, że to była dobra decyzja. Nasz zespół bardzo się rozwinął, jest nas dziś cztery razy więcej niż w 2014 r. Wielu pracowników, z którymi zaczynaliśmy, zostało liderami. Są też pracownicy, którzy korzystając z możliwości oferowanych przez O-I, rozwijają się obecnie za granicą, m.in we Włoszech i w Wielkiej Brytanii – podkreśla Julio Ramirez, dyrektor Europejskiego Centrum Usług Biznesowych O-I.

Zanim O-I BSC zostało oficjalnie otwarte w lipcu 2014 roku, grupa pracowników centrum przeszła trzymiesięczny proces szkoleniowy w europejskiej centrali O-I w Szwajcarii.

Zaczęliśmy jako grupa kilku nowo zatrudnionych osób. Teraz, gdy jest nas ponad 200, doskonale widać, jak bardzo BSC się rozwinęło – mówi Adam Szczepaniak, lider zespołu Master Data, pracownik O-I BSC Poznań od kwietnia 2014 r.

Przełomem w rozwoju centrum był rok 2017, kiedy uruchomiono kolejnych 6 działów, a ponad 100 nowych osób znalazło zatrudnienie. Centrum ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania całej firmy. Zarządza scentralizowanymi usługami finansowo – administracyjnymi dla wszystkich hut w Europie, a także świadczy usługi IT dla wszystkich lokalizacji na świecie. Pracownicy porozumiewają się w dziewięciu językach. Specjaliści wykonują obowiązki związane m.in. z kontrolingiem, księgowością, zamówieniami czy wewnętrznym audytem. Wykwalifikowani specjaliści IT wspierają wszystkie huty szkła i biura O-I na świecie. Zespół dba także o sieci, serwery oraz sprzęt i oprogramowanie.

BSC mieści się w budynku Malta House, który był pierwszą „zieloną inwestycją” w Poznaniu, zrealizowaną z poszanowaniem zasad zrównoważonego budownictwa. Ogromną zaletą lokalizacji jest unikalne położenie nad Jeziorem Maltańskim, blisko ścisłego centrum miasta. Systematyczny wzrost zatrudnienia w firmie odzwierciedla dynamikę rynku pracy. Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków usług wsparcia biznesu. Według danych ABSL łączne zatrudnienie w sektorze w Polsce wynosi aktualnie 307 tys. pracowników. To wzrost o 10% w porównaniu do ubiegłego roku. Tendencja ta utrzyma się i zgodnie z prognozami zatrudnienie w sektorze SSC w Polsce w 2020 r. wyniesie 336 tys. osób1.

Globalna siedziba O-I znajduje się w Perrysburgu w amerykańskim stanie Ohio. O-I ma wyjątkowy zasięg globalny, w 78 zakładach zlokalizowanych w 23 krajach firma zatrudnia ponad 26 500 osób. W 2018 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 6,9 mld USD.

O-I obecny jest w Polsce od 1993 roku. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne o wieloletniej tradycji – jedną z największych na świecie hut opakowań szklanych w Jarosławiu oraz hutę w Poznaniu. W Polsce O-I zatrudnia ponad 1000 osób, a w ciągu ostatnich dwóch lat firma zainwestowała w naszym kraju około 100 mln euro. Obecnie zajmuje dominującą pozycję na rynku opakowań szklanych dla producentów żywności dla dzieci, wyrobów alkoholowych, piwa oraz napojów bezalkoholowych.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, materiały prasowe / O-I

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.