POZnań

Paolo Leminski – polskie serce z wąsami

Paulo Leminski  Foto: wikipedia / CC

Charakterystycznym elementem jego wizerunku były wąsy, które nosił dla uhonorowania Lecha Wałęsy. Popularny i ceniony w Brazylii, w Polsce na nowo odkrywany – Paulo Leminski, brazylijski poeta, polskiego pochodzenia będzie bohaterem cyklu literackiego organizowanego przez Powiat Poznański.

Twórczość tego znakomitego mistrza słowa, pisarza, autora tekstów, kompozytora, tłumacza, poligloty będzie można poznać podczas: otwarcia wystawy pt. „Powróciło moje polskie serce”, które odbędzie się 12 września 2018 r., o godzinie 17.30, w Collegium Novum UAM, przy al. Niepodległości 4, w Poznaniu.

Wernisaż ma uświetnić 15-lecie współpracy Powiatu Poznańskiego z Sao Jose dos Pinhais. W wydarzeniu weźmie udział córka poety Aurea Leminski, z którą będzie można porozmawiać. Swobodną konwersację umożliwi obecność tłumacza.

Paulo Leminski swoje polskie pochodzenie zawdzięczał ojcu, natomiast od strony matki miał korzenie portugalskie, afrykańskie oraz indiańskie. Urodził się 24 sierpnia 1944 r. w Kurytybie, w stolicy stanu Parana, na południu Brazylii. Zmarł w mieście swoich narodzin, 7 czerwca 1989 r. Był dwukrotnie żonaty. Miał trójkę dzieci. Syna Miguela Angelo, który w wieku dziesięciu lat zmarł na raka oraz dwie córki – młodszą, Estrelę Ruiz – kompozytorkę i poetkę a także Aureę, która pracowała jako aktorka oraz prezenterka telewizyjna. Obecnie dba o rozpowszechnianie dorobku ojca.

Twórczość Leminskiego, to nie tylko poezja, która w Brazylii cieszy się ogromną popularnością, ale także proza. Artysta stworzył powieść pt. „Catatau”, która przez niektórych uznawana jest za odpowiednik „Finnegan’s Wake” Jamesa Joyce’a. Jest to opowieść, w której odnajdujemy akcenty polskie w postaci bohatera, którym jest Krzysztof Arciszewski, żołnierz, poeta oraz pisarz, urodzony w Rogalinie, pod koniec XVI w. Dorobek Leminskiego obejmuje także dzieła inspirowane kulturą Japonii. Warto nadmienić, iż był posiadaczem czarnego pasa w judo. W jego poezji zauważalny jest również wpływ konkretyzmu, fascynacja tropikalizmem oraz twórczością beatników.

Użyte w artykule zdjęcia: Jerzy / wikipedia / CC, wikipedia / CC

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz