POZnań

Skończyły się utrudnienia na Zamenhofa, zaczęły na Hetmańskiej

Hetmańska - torowisko do remontu  Foto: UMP / materiały prasowe

Bimby wracają na ulicę Zamenhofa, gdzie remontowane były ostatnio przejazdy. Oznaczało to utrudnienia nie tylko dla pasażerów komunikacji miejskiej, ale również dla kierowców. Równocześnie zaczyna się przebudowa torowiska na ul. Hetmańskiej od wiaduktu nad ul. Dolna Wilda do ronda Starołęka. 

Trasa tramwajowa na ulicy Hetmańskiej została wybudowana w latach 70 i od tamtego czasu nie wykonywano tutaj generalnego remontu. Prowadzone były tylko prace bieżące bądź interwencyjne. Po zakończeniu remontu ma się skrócić czas przejazdu bimb, zmniejszy się hałas i poprawi bezpieczeństwo. Podczas remontu zostanie przebudowany układ torowy i zmodernizowana sieć trakcyjna. Naprawiona będzie także nawierzchnia przystanków nad Drogą Dębińską.

Oprócz prac torowo-sieciowych odnowione też będzie otoczenie trasy od Dolnej Wildy do przystanku przed rondem Starołęka- dodaje Wojciech Tulibacki z poznańskiego MPK – wymienione będzie całe podłoże, podkłady i szyny, a nowe torowisko pozwoli jechać tramwajom nawet o 100% szybciej, z prędkością do 50-60 km/h.

Dla pasażerów komunikacji miejskiej zmienią się trasy trzech linii tramwajowych, ponieważ podczas remontu bimby nie będą jeździły na tej części ulicy Hetmańskiej. W zamian uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Pomiędzy rondem Starołęka a ulicą Traugutta zostanie uruchomiona linia autobusowa T1.

W czasie prowadzonych prac jedynka, siódemka i jedenastka będą kursowały objazdem – informuje Piotr Snuszka z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu – linie nr 1 i 7 – przez Królowej Jadwigi i Górną Wildę, a linia nr 11 skierowana zostanie na Dębiec.

Linia autobusowa za tramwaj T1, będzie kursować w godzinach szczytu komunikacyjnego, co 7,5 minuty na trasie Rondo Starołęka – Hetmańska – Traugutta – 28 Czerwca 1956 – Rolna – Hetmańska – Rondo Starołęka.

Prace prowadzone na torowisku nie mają powodować utrudnień dla jadących tędy kierowców. Z drobnymi wyjątkami.

W nocy 22/23 kwietnia wyłączony z ruchu zostanie wewnętrzny lewy pas jezdni północnej ul. Hetmańskiej (w kierunku ul. Dolna Wilda) pomiędzy rondem Starołęka i skrzyżowaniem z ul. Dolna Wilda. W nocy 27/28 kwietnia wyłączony z ruchu zostanie wewnętrzny lewy pas jezdni południowej ul. Hetmańskiej (w kierunku ronda Starołęka) pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Dolna Wilda i rondem Starołęka. Prędkość maksymalna pojazdów w rejonie prac zostanie ograniczona do 40 km/h.

Odcinek torowiska na ul. Hetmańskiej został zamknięty w nocy z piątku na sobotę. Prace remontowe mają się zakończyć 30 czerwca.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP / materiały prasowe, ZTM

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz