Grunwald Sport

Piłka ręczna: Memoriał im. Jerzego Kuleczki

Turniej Pokoleniowy imienia Jerzego Kuleczki  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

W sobotę odbył się Turniej Pokoleniowy imienia Jerzego Kuleczki. W zawodach brali udział reprezentanci MKS Real Astromal Leszno, SKF KPR Sparta Oborniki i gospodarze z WKS Grunwald Poznań. Najlepsi byli leszczynianie, srebrny medal przypadł poznaniakom, a brązowy oborniczanom.

Sportowa kariera Jerzego Kuleczki związana była z WKS Grunwald Poznań, w którym grał do 1986 roku. W tym czasie zdobył z drużyną dwa Puchary Polski (1979, 1980) oraz dwa brązowe medale mistrzostw Polski (1973, 1977). W drużynie narodowej w latach 1974-1981 rozegrał 131 spotkań, w których zdobył 187 bramek. W 1974 roku zdobył srebrny medal Pucharu Świata, w 1978 roku wywalczył z reprezentacją szóste miejsce podczas mistrzostw świata rozegranych w Danii.
Od 1986 roku mieszkał w Austrii, gdzie do 1992 roku grał w klubie Koeflach. W ostatnich latach swojego życia Jerzy Kuleczka zmagał się z ciężką chorobą i niestety, 5 maja 2009 roku, przegrał walkę o życie. Jego pogrzeb odbył się 15 maja 2009 roku, na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.

Jurek był objawieniem piłki ręcznej, ponieważ jako 15-latek trenował z pierwszym zespołem Grunwaldu – wspomina Bogdan Sojkin, wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. – Dwa lata później był podstawowym graczem zespołu. Był lewym rozgrywającym, ale potrafił zagrać praktycznie na każdej pozycji. Na bramkę rzucał z niesamowitą siłą. Zawsze grał z wielkim zaangażowaniem. To był wspaniały człowiek, o gołębim sercu. Zawsze koleżeński i chętny do pomocy dla innych.

Myślę, że obok Henia Rozmiarka i Zbigniewa Dybola, jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych Grunwaldu i reprezentacji Polski – dodaje Maciej Kostencki. – Podobnie jak jego starszy brat Zbigniew, nigdy nie zmienił barw klubowych w Polsce.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak, lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium