Jezioro Maltańskie wypełnia się wodą

Autor: irag. Poznań, 1 Marca 2017

W jeziorze Maltańskim po kilku miesiącach suszy znów pojawiła się woda. Jego napełnianie właśnie się rozpoczęło i potrwa od 4 do 6 tygodni. Nieckę wypełni około 2.000.000 metrów sześciennych wody.

Wypełnianie jeziora wodą, która wraca tutaj po 4 miesiącach przerwy, następuje w wyniku spiętrzenia Cybiny przez przymknięcie przegród na jazie.

Jezioro Maltańskie wypełnia się wodą

Proces osuszania jeziora rozpoczęto 3 listopada ubiegłego roku, to wtedy woda z Malty zaczęła spływać do Warty – przypomina Błażej Daracz z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji – po 3 tygodniach można już było dostrzec dno, a na nim mnóstwo śmieci.

Jezioro Maltańskie wypełnia się wodąPodczas sprzątania suchego już dna jeziora Maltańskiego wywieziono ponad 20 ton śmieci, wycięto 26 ton trzciny, wywieziono około 2.500 ton namułów, a także odłowiono 19 ton ryb.

Oprócz tego udało się wzmocnić brzegi jeziora i wykonać przegląd urządzeń torowych.

Ponowne napełnienie jeziora wodą może potrwać nawet 6 tygodni.

Obiekt musi być gotowy na 8 kwietnia, kiedy Poznań będzie gospodarzem regat otwarcia sezonu w kajakarstwie – dodaje Błażej Daracz.

Kolejny raz suchą stopą po dnie jeziora Maltańskiego będziemy mogli przejść ponownie za 4 lata. Własnie wtedy planowane jest osuszanie i czyszczenie Malty.

Jezioro Maltańskie wypełnia się wodą

Użyte w artykule zdjęcia: POSiR

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.