BizNews

Zyski Eurocashu mocno rozczarowały

Eurocash  Foto: Eurocash

Spółka Eurocash z Komornik ogłosiła swoje wyniki za ostatni kwartał 2016 roku. Były one nie tylko gorsze od tych osiągniętych w 2015 roku, ale też bardzo rozminęły się z oczekiwaniami ekspertów. Efektem jest spadek wartości akcji tej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Hurtowania Eurocash, która jest właścicielem sklepów ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep i Groszek, w czwartym kwartale 2016 roku odnotowała sprzedaż na poziomie 5.340.000.000 zł. To aż o 300.000.000 zł więcej niż rok wcześnie, ale dało to spółce tylko 66.900.000 zł zysku netto. W tym samym okresie 2015 roku zysk wyniósł 97.000.000 zł.

W czwartym kwartale pojawiła się inflacja, co jest zjawiskiem pozytywnym dla naszej branży – tłumaczy Jacek Owczarek, członek Zarządu spółki – z drugiej strony, gorsza pogoda miała niekorzystny wpływ na dynamikę sprzedaży w sklepach małoformatowych.

W całym roku 2016 grupa miała 179,22 mln zł zysku w porównaniu z 212,37 mln zł rok wcześniej. Plany na rok 2017 Eurocashu to rozwój dystrybucji produktów świeżych oraz nowych formatów i konceptów detalicznych. Spółka zakłada, że wartość tych inwestycji będzie zbliżona do poziomu z ubiegłego roku. Przeprowadzona zostanie także optymalizacja hurtowni Cash & Carry. Przez ostatnie 2 lata do sieci przyłączono 32 placówki. To spowodowało zwiększenie kosztów stałych takich, ale m.in. w związku z deflacją nie miało wpływu na wzrost sprzedaży.

Planujemy przeprowadzenie reorganizacji, co może wiązać się z zamknięciem wybranych placówek – zapowiada Jacek Owczarzak – na razie jednak za wcześnie, by mówić o pełnej skali przedsięwzięcia. Odpowiednie decyzje będą podejmowane w ciągu roku po obserwacji wpływu restrukturyzacji na sytuację naszych klientów w każdym z lokalnych rynków.

Ostatnio Eurocash rozwija sieć sklepów z alkoholem pod marką DużyBen. W Poznaniu powstało ich do tej pory 5.

Eurocash

Użyte w artykule zdjęcia: Eurocash

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz