BizNews

Kara dla poznańskiej spółki za zmowę cenową

Narty  Foto: sxc / sheldon pickering

Poznańska spółka Fordex, która jest wyłącznym dystrybutorem sprzętu narciarskiego wielu marek, została ukarana za zmowę cenową z siecią sklepów Intersport.

Kara dla spółki Fordex to ponad 72.000,00 złotych – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Intersport, dzięki programowi łagodzenia kar, uniknął sankcji pieniężnej.

Poznańska spółka działa od 1989 roku. Jej pierwszą umową licencyjną na wyłączną dystrybucję w Polsce podpisała z marką Wilson. Teraz jest także jedynym dystrybutorem między innymi sprzętu Rollerblade, Speedo, czy Nordica.

Nielegalne porozumienie dotyczyło właśnie sprzętu i akcesoriów narciarskich marki Nordica. Fordex jest ich wyłącznym dystrybutorem w Polsce, a Intersport jednym ze sprzedawców detalicznych.

Z informacji przez nas zgromadzonych wynika, że przedsiębiorcy ustalali minimalne ceny sprzedaży sprzętu w sklepach Intersport, oznaczało to, że konsumenci nie mogli w nich kupić taniej sprzętu i akcesoriów Nordica – wyjaśnia UOKiK – wspólne uzgodnienia dokonywane były m.in. ustnie, na targach sprzętu sportowego w Monachium, a także drogą mailową.

Zmowa miała trwać co najmniej pięć lat, od 2007 do 2012 roku. Wyszła na jaw między innymi po przeszukaniu w siedzibie jednego z przedsiębiorców, a także od samej spółki Intersport, która zdecydowała się na współpracę z UOKiK w ramach programu łagodzenia kar, zwanej leniencą.

Daje ona przedsiębiorcy, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy Urzędowi dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia, nawet całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej, o ile nie nakłaniał on innych przedsiębiorców do uczestnictwa w porozumieniu i zaprzestał niedozwolonych działań. Tak było właśnie w przypadku sieci sklepów Intersport.

Dzięki temu firma Intersport uniknęła kary, która miała wynieść ponad 312.000,00 zł. Poznańska spółka Fordex musi natomiast zapłacić karę w wysokości 72.344,67 zł. Decyzja nie jest prawomocna i można się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decyzja pokazuje, że zgłoszenie się do UOKiK i poinformowanie nas o udziale w zmowie może przynieść realne korzyści finansowe – przekonuje Marek Niechciał, Prezes UOKiK – odpowiedzi na wszystkie pytania, nawet anonimowe, dotyczące programu łagodzenia kar udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu 22 55 60 555.

  Siedziba spółki Fordex

Użyte w artykule zdjęcia: sxc / sheldon pickering, Google Street View

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz