BizNews

Enea zarobiła 418.000.000 złotych

Pierwsze 6 miesięcy tego roku okazały się dla poznańskiej spółki bardzo udane. Grupa Enea wypracowała ponad 4,6 mld zł przychodów ze sprzedaży netto, jej EBITDA wyniosła 894.000.000 zł, a zysk netto 418.000.000 zł.

W tym roku Enea wydała już ponad miliard złotych na inwestycje. Pozwoliło to zgodnie z planem realizować budowę bloku w Kozienicach. Spółka także uzyskała korzystną decyzję Prezesa URE o końcowym rozliczeniu kontraktów długoterminowych. Oznacza to zakończenie wieloletnich sporów sądowych i łącznie 552.000.000 dodatkowej gotówki.

Dalida Gepfert, wiceprezes Enei ds. finansowychDziałając w wymagającym otoczeniu osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe. Ich porównanie rok do roku zostało zaburzone głównie przez zdarzenie jednorazowe w postaci 258.000.000 zł rozpoznanych przychodów z tytułu KDT w 2014 roku – komentuje Dalida Gepfert, wiceprezes Enei ds. finansowych – mamy zabezpieczone korzystne finansowanie dla realizowanych strategicznych inwestycji rozwojowych, zapewniających naszym klientom bezpieczeństwo energetyczne i wysoką jakość obsługi.

Pierwsze półrocze to dla Enei to także kontynuacji programu optymalizacji kosztów stałych. Udało się dzięki temu zaoszczędzić w tym czasie 158.000.000 zł.

Dodatkowych oszczędności poznańska spółka szukać będzie również nowych, bardziej korzystnych niż do tej pory dostaw węgla. Pod koniec sierpnia Enea wypowiedziała kopalni Bogdanka długoterminową umowę na dostawy tego paliwa (pisaliśmy o tym tutaj). Enea nie wyklucza żadnego scenariusza, w tym powrotu do stołu rozmów z Bogdanką.

Spółka modernizuje także istniejącą sieć energetyczną oraz buduje nowe linie, by między innymi przygotować się do wprowadzenia taryfy jakościowej. Stara się także rozwijać nowoczesne kanały komunikacji oraz obsługę klientów.

Grupa realizuje obecnie proces migracji danych swoich Klientów do nowego systemu bilingowego – czytamy w komunikacie – do końca roku wszyscy Klienci z obszaru dystrybucyjnego Enea Operator większość spraw będą mogli załatwić przez internet.

Realizowano także kolejne etapy budowy optymalnej struktury Grupy. Kluczowe kompetencje zostały przeniesione do spółek prowadzących podstawową działalność oraz świadczących usługi wsparcia. Spółki nie związane z podstawowym biznesem Grupy są przeznaczone na sprzedaż lub ich działalność jest wygaszana. I tak spółki Ecebe i Tarpan zostały wykreślone z KRS, natomiast spółka Energo-Tour została postawiona w stan likwidacji. W czerwcu w ramach Grupy została natomiast utworzona nowa spółka – Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Zachód w Białymstoku.

wysokie napięcie

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz