K U L T U R A Stare Miasto

Klinowe sekrety sprzed czterech tysięcy lat

Tabliczka szkolna z pismem klinowym  Foto: P.Silska - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Tabliczki zapisane pismem klinowym sprzed 4 tysięcy lat będzie można oglądać od czwartku w Muzeum Archeologicznym. Naukowcom udało się odczytać wiele interesujących zdań m.in. o edukacji w Mezopotamii. Wystawa odpowie na szereg pytań. Wyjaśni ile kłopotów przysporzyło uczonym odszyfrowanie klinowych znaków? Ile rózg na plecach musiał zebrać mezopotamski uczeń? Dlaczego tak trudno nauczyć się pisać klinami?

Tabliczka szkolna z pismem klinowym Foto: P.Silska - Muzeum Archeologiczne w PoznaniuCenne artefakty pochodzą z obszaru starożytnej Mezopotamii, czyli terenu obecnego Iraku. Datowane są od końca III po połowę II tysiąclecia p.n.e. – najstarsze mają zatem ponad 4 tysiące lat!

Wśród nich są tabliczki szkolne, na których można przeczytać typowy, powtarzający się tekst zawierający przykłady ćwiczeń pisarskich zapisanych niewprawioną ręką starożytnych uczniów, tekst wotywny pochodzący z wnętrza świątyni, dokument ze starożytnego procesu sądowego oraz zapisy gospodarcze wyliczające zakupione bądź zamówione produkty. Wystawa zachęca do zagłębienia się w tematykę piśmiennictwa na terenie starożytnego „Międzyrzecza”.

„Ekspozycja dostarczy wielu ciekawych, czasem nietypowych informacji na temat starożytnych cywilizacji bliskowschodnich. W klimacie irakijskiej flory można przyjrzeć się jednym z najstarszych przykładów działalności mezopotamskich skrybów” – mówi Łukasz Bartkowiak, kurator wystawy.

Wystawa odpowie na szereg pytań. Wyjaśni ile kłopotów przysporzyło uczonym odszyfrowanie klinowych znaków? Ile rózg na plecach musiał zebrać mezopotamski uczeń? Dlaczego tak trudno nauczyć się pisać klinami? Po co mezopotamskim kupcom lew i kaczka? Dlaczego król Aszurbanipal miał wielkie uszy, a także po co do odszyfrowania klinów używać czekana i wspinaczkowej liny?”

Tabliczki z pismem klinowym na wystawie w Muzeum Archeologicznym Foto: P.Silska - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Kolekcji tabliczek glinianych zapisanych pismem klinowym będzie można przyjrzeć się z bardzo bliska. Każdy znak i każda krawędź artefaktów dostępne będą dla oczu widza. Wszyscy, którzy nas odwiedzą będą mogli choć przez moment poczuć się jak prawdziwi asyriolodzy. A jeśli ktoś zapragnie poświęcić więcej czasu zgłębianiu w arkana wiedzy o starożytnym Bliskim Wschodzie, właśnie z wystawy dowie się wiele na temat ośrodków badawczych i pracy w tej niesłychanie enigmatycznej dziedzinie wiedzy jaką jest asyriologia.

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających od 21 listopada do 14 stycznia 2014 r. Ekspozycja należy do cyklu „Bliskie spotkania z…”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz