Sport

Piłka nożna, która zmienia życie.

Baner mistrzostw  Foto:

Dziś na Malcie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Bezdomnych w piłce nożnej ulicznej Homless World Cup Poznań 2013. Impreza z udziałem niemal tysiąca zawodników, trenerów wolontariuszy z 64 reprezentacji narodowych z całego świata odbędzie się po raz jedenasty i potrwa do 18 sierpnia.

Baner mistrzostwSportowa rywalizacja rozpocznie się w niedzielę, ale zawodnicy przybyli do Poznania już wcześniej – dziś odbędzie się parada – przejście uczestników turnieju o godzinie 17:00 z okolic galerii Malta do miejsca rozgrywek, mety Jeziora Maltańskiego. Tam odbędzie się losowanie grup oraz przekazanie zawodnikom wszystkich informacji organizacyjnych.

Pomysł cyklicznego rozgrywania mistrzostw świata zrodził się w Kapsztadzie w 2001 roku podczas konferencji na temat bezdomności. Ideę turnieju można opisać słowami: zmieniać życie ludzi bezdomnych na lepsze dzięki piłce nożnej!

Mistrzostwa świata bezdomnych to nie tylko coroczne turnieje finałowe, ale przede wszystkim codzienna praca ponad 70 partnerskich organizacji na całym świecie, które prowadzą proces resocjalizacji poprzez sport. W tym roku na mistrzostwach spotka się 48 drużyn męskich i 16 żeńskich. Razem 512 graczy i ponad 300 wolontariuszy, którzy chcą pokazać światu, jak sport może wpływać na życie.

Piłka nożna bezdomnych, zwana również uliczną, rozgrywana jest na boiskach o wymiarze 16×20 metrów, mecze trwają 2×7 minut. Na boisku występuje trzech zawodników plus bramkarz. Podczas mistrzostw każda drużyna rozgrywa średnio 2-3 mecze dziennie. Aby zorganizować turniej, który trwa przez tydzień, trzeba mieć co najmniej cztery boiska. W Poznaniu powstaną one nad Jeziorem Maltańskim.

W niedzielę od godziny 11:00 mają zostać rozegrane pierwsze mecze, po czym zawodnicy o godzinie 18:00 udadzą się na INEA Stadion w Poznaniu, gdzie nastąpi uroczysta ceremonia otwarcia turnieju. Całość odbędzie się na murawie boiska na kilkanaście minut przed rozpoczęciem meczu polskiej ekstraklasy Lech Poznań – Korona Kielce.

W pozostałe dni mecze będą się odbywały zazwyczaj w godzinach od 12:00 do 19:00. Dzień 15 sierpnia zostanie nazwany oficjalnym dniem Lecha Poznań na turnieju, natomiast finały oraz ceremonia zamknięcia będą miały miejsce 18 sierpnia

Co ciekawe, każdy zawodnik może wziąć udział w turnieju tylko raz w życiu. Jak pokazała przeszłość, wielu uczestników imprezy zmieniło swoje podejście i sposób myślenia pod wpływem mistrzostw. Wielu z nich znalazło nowe miejsca pracy, około 70 procent znacząco polepszyło swoje warunki życia. Większość zdecydowała się wznowić kształcenie, 80 % zrezygnowało z używek. Wielu kontynuuje grę w piłkę po zakończeniu mistrzostw.

Podczas zeszłorocznych Mistrzostw w Meksyku 168 tys. kibiców oglądało turniej na żywo, 300 tys. osób śledziło relację on-line, 3 mln osób zaangażowało się w kanałach social media. 200 akredytowanych dziennikarzy z całego świata relacjonowało turniej m.in. dla CNN, New York Times, Eurosport oraz BBC. Dzięki mistrzostwom 90 proc. widzów zmieniło swoje podejście
do bezdomności.

Poznań gwarantuje doskonałe warunki drużynom i kibicom z całego świata. Podobnie jak w innych krajach, pragniemy zrobić co w naszej mocy, by walczyć ze skrajnym ubóstwem. Wierzymy, że magia piłki nożnej potrafi nadać sens życia, mówi prezydent miasta Ryszard Grobelny.

Boiska nad Maltą Foto: facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz