Stare Miasto

Dziś pożegnanie Stefana Stuligrosza

Stefan Stuligrosz  Foto: UMP

Stefan Stuligrosz Foto: UMPPoznaniacy pożegnają dzisiaj Stefana Stuligrosza. Twórca Chóru Chłopięco-Męskiego Poznańskie Słowiki zmarł 15 czerwca.

Od rana w poznańskiej Katedrze wystawione zostaną zwłoki Profesora. Uroczysta Msza Święta pogrzebowa w intencji Stefana Stuligrosza zostanie odprawiona o godzinie 11:00. Będzie jej przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Uroczystości pogrzebowe natomiast odbędą się na cmentarzu junikowskim o godzinie 15:00.

Od samego rana, od godziny 7:00, zostaną wprowadzone zmiany komunikacyjne w pobliżu Katedry. Samochody nie będą mogły wjechać na ulicę Marii Panny. Niemożliwy będzie także przejazd ulicą Zagórze, która będzie zamknięta przy wiadukcie pod  ulicą Wyszyńskiego (mapka poniżej).

Warto rozważyć przyjazd na uroczystości do Katedry komunikacją miejskąOsobom planującym przyjazd na mszę własnym samochodem proponujemy pozostawienie pojazdów na parkingu Term Maltańskich i dojazd do Katedry tramwajem nr 8 z przystanku NOVOTEL przy ul. Warszawskiej – mówią przedstawiciele Urzędu Miasta – po mszy będzie możliwość dojazdu na cmentarz Junikowski autobusami MPK, a po pogrzebie powrót tymi autobusami w pobliże parkingu.

Autobusy MPK odjeżdżać będą na Junikowo z przystanku “Katedra” na ul. St. Wyszyńskiego. Po uroczystościach pogrzebowych wyjeżdżać będą z przystanku na ul. Cmentarnej do centrum miasta. Zatrzymywać się będą na rondzie J. Nowaka-Jeziorańskiego, Kaponierze, Małych Garbarach, przy Katedrze, rondzie Śródka, oraz na przystanku końcowym przy parkingu na Termach Maltańskich.

Zmiany w ruchu podczas uroczystości pogrzebowych Foto: Google maps

Program dzisiejszych uroczystości pogrzebowych:

8:30 – wystawienie zwłok – Katedra

11:00 – uroczysta Msza Święta – Katedra

15:00 – pogrzeb – cmentarz Junikowski

Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. Od najmłodszych lat pasjonował się muzyką i jako młody chłopak bacznie obserwował próby Chóru Katedralnego pod batutą księdza Wacława Gieburowskiego. Od tego legendarnego w przedwojennym Poznaniu chórmistrza usłyszał, że powinien zostać jego następcą. Tak też się stało w 1939 roku. Aresztowany przez hitlerowców ks. Gieburowski opuścił Poznań, a dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz z garstką śpiewaków rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał podczas mszy w kościołach poznańskich: Wszystkich Świętych na Grobli i Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. Dla mieszkańców Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej młody chórmistrz rozpoczął wyższą edukację muzyczną. Przebiegła ona błyskawicznie: 1951 – dyplom z muzykologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof. Adolfa Chybińskiego; 1953 – dyplom z dyrygentury symfonicznej u prof. Waleriana Bierdiajewa; 1953 – dyplom ze śpiewu solowego u prof. Marii Trąmpczyńskiej oraz fortepianu i teorii muzyki u prof. Gertrudy Konatkowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu.

W tym czasie chór chłopięco-męski Stefana Stuligrosza liczył już 80 śpiewaków. Jego pierwszym znaczącym sukcesem w skali ogólnopolskiej stał się gościnny występ w Filharmonii w Warszawie w 1949 roku. Poznań był z Chóru Stuligrosza dumny i zaczął ich nazywać “Poznańskimi Słowikami”. Zespół trafił wkrótce pod opiekuńcze skrzydła Filharmonii Poznańskiej. I jest tak do dzisiaj, o czym, poza wspólnymi koncertami, świadczy oficjalna nazwa: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej “Poznańskie Słowiki”.

Stefan Stuligrosz prowadził równolegle długoletnią i wielce owocną działalność dydaktyczno-wychowawczą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na kolejnych stanowiskach: asystenta, wykładowcy, docenta, profesora. W latach 1967-1981 był rektorem uczelni. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego, Antoniego Grefa, Macieja Wielocha.

Profesor Stuligrosz oprócz “Poznańskich Słowików” prowadził okresowo Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki, Chór Męski “Echo”, Chór Politechniki Poznańskiej. Tytan pracy i entuzjazmu artystycznego, był także w latach 1953-1963 kierownikiem Redakcji Muzycznej Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia, a od 1971 roku do 1990 roku – prezesem Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Skomponował blisko 600 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni. (slowiki.poznan.pl)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz