DLA STUDENTA

Stypendia Fundacji im. Profesora Pajewskiego przyznane

Janusz Pajewski  Foto: lubimyczytac.pl

Janusz Pajewski Foto: lubimyczytac.plFundacja im. Prof. Janusza Pajewskiego po raz siódmy już przyznała stypendia. W tym roku otrzymały je cztery studentki.

Specjalna uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w Gabinecie Rektora. Laureatkami stypendiów zostały Katarzyna Gruszka (I rok II stopnia) i Alicja Świtoń (V rok) z Wydziału Historycznego oraz Karolina Ciemniak (V rok) i Martyna Szeląg (I rok II stopnia) z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

Studentki będą otrzymywały 200 zł miesięcznie od stycznia do czerwca i od października do grudnia 2011 roku. Rada Fundacji przyznając pomoc bierze pod uwagę sytuację materialną studentów oraz ich dobre osiągnięcia w nauce.

Podczas uroczystości prof. Tomasz Schramm przedstawił sylwetkę profesora Janusza Pajewskiego, a prof. Aleksandra Kosicka przybliżyła zakres działania Fundacji.

Janusz Pajewski był historykiem specjalizującym się w nowożytnej historii powszechnej. Obszarami badawczymi były stosunki polsko-węgierskie w XVI w., niemcoznawstwo, II Rzeczpospolita, oraz I wojna światowa. Choć urodził się w 1907 roku w Warszawie i tam skończył studia to związany był z Poznaniem. Pracował tutaj od 1946 roku. Wśród jego uczniów byli między innymi Antoni Czubiński, Waldemar Łazuga, Tomasz Schramm, czy Maciej Serwański. Profesor zmarł w Poznaniu w grudniu 2003 roku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz