K U L T U R A POZnań

Zmiany w strefie parkowania!

Strefa Płatnego Parkowania  Foto: Bartosz Jankowski / ZDM

Od czwartku, 25 czerwca wchodzą w życie regulacje, które wprowadzają kilka istotnych zmian dla mieszkańców oraz kierowców korzystających ze Strefy Płatnego Parkowania w Poznaniu.


Elektroniczne identyfikatory i abonamenty

Jedną z najważniejszych zmian jest cyfryzacja identyfikatorów i abonamentów parkingowych (m.in. mieszkańca, kombatanta, osoby z niepełnosprawnością). Będą one dostępne wyłącznie w formie elektronicznej, co upraszcza ich obsługę, a także ogranicza formalności. Oznacza to, że przy zakupie kierowca nie otrzyma papierowego identyfikatora, który do tej pory trzeba było przykleić na przedniej szybie pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu nie będzie obowiązku zwracania identyfikatora w Biurze Strefy Parkowania, np. po sprzedaży pojazdu. Będzie on usuwany z systemu na wniosek właściciela pojazdu. Dodatkowym udogodnieniem jest otrzymywanie mailem powiadomienia o kończącym się terminie ważności identyfikatora lub abonamentu trzy tygodnie przed jego upływem.

Zmiana dotyczy również terminu składania wniosków o zakup e-identyfikatora. Dotychczas należało to zrobić co najmniej 14 dni roboczych przed rozpoczęciem ważności e-identyfikatora. Po zmianach czas ten został skrócony do 7 dni roboczych. Mamy nadzieję, że ta zmiana zachęci większą liczbę mieszkańców Poznania do korzystania z tej wygodnej i szybkiej formy zakupu identyfikatora parkingowego mieszkańca, osoby z niepełnosprawnością czy kombatanta. E-identyfikator można kupić bez wychodzenia z domu i stania w kolejce – https://strefa.zdm.poznan.pl/e-strefa. Z tego rozwiązania korzysta już prawie 19 procent kierowców.

Niższa stawka opłaty dodatkowej przez 30 dni

Nowy regulamin wydłuża także okres, w którym można wnieść opłatę dodatkową za nieopłacone parkowanie w niższej wysokości. Czas na wniesienie opłaty dodatkowej został wydłużony do 30 dni kalendarzowych. Po tym czasie wysokość opłaty wzrośnie z 200 zł do 350 zł.

ZDM przypomina także, że każdy kierowca parkujący w Strefie Płatnego Parkowania może w wygodny sposób sprawdzić czy jego pojazd został zarejestrowany przez samochód e-kontroli. Można to zrobić tutaj: https://strefa.zdm.poznan.pl/odszukaj-sprawe.

Preferencyjna stawka dla osób zasłużonych

Do regulaminu wprowadzono także nowe rozwiązanie dla osób posiadających status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Takie osoby, będące jednocześnie zameldowane w Poznaniu, płacące podatki na rzecz miasta i będące właścicielami pojazdu, będą mogły korzystać z preferencyjnej stawki w wysokości 5 zł miesięcznie. Rozwiązanie ma na celu uhonorowanie osób zasłużonych dla przemian demokratycznych w Polsce.

Pojazdy ekologiczne o emisji CO₂ do 95 g/km

Zmiany obejmują również abonamenty dla pojazdów ekologicznych. Z regulaminu został usunięty abonament dla samochodów o emisji CO₂ do 95 g/km z uwagi na wątpliwości dotyczące jego funkcjonowania. Wykupione wcześniej abonamenty obowiązują do końca terminu ich ważności.

Strefa Płatnego Parkowania na Ogrodach

Na majowej sesji Rada Miasta zdecydowała również o rozszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania w Poznaniu o obszar Ogrodów. Wojewoda Wielkopolski, w rozstrzygnięciu nadzorczym, zakwestionował zapisy uchwały dotyczące stawek opłat przewidzianych dla tego obszaru. Oznacza to konieczność przygotowania nowych zapisów w tym zakresie. Planujemy je przedstawić radnym na wrześniowej sesji Rady Miasta.

Rozstrzygnięcie wojewody nie wpływa jednak na samą decyzję o utworzeniu strefy na Ogrodach. Na osiedlu trwają już prace związane z wdrażaniem nowej organizacji ruchu, która ma uporządkować parkowanie i przygotować osiedle do uruchomienia strefy 2 listopada br.

Użyte w artykule zdjęcia: Bartosz Jankowski / ZDM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz