K U L T U R A

Zoe-terapia – proces rozkładu

Diana Lelonek-Zoe terapia w procesie rozkładu  Foto: Rodriguez Gallery

Wystawa Diany Lelonek w Galerii Rodriguez stanowi rozwinięcie projektu Zoe-terapia, prezentowanego po raz pierwszy w ramach cyklu Project Room z 2015 roku. Niepokazywane wcześniej prace ukazują nieustanny proces rozkładu, któremu poddawane są dzieła europejskiej cywilizacji.

Diana Lelonek-Zoe terapia w procesie rozkładu

Realizację Diany Lelonek można traktować jako rodzaj terapii szokowej, lecz także jako wyrafinowaną zemstę. Wendetę przeprowadzoną za pomocą broni biologicznej, systematycznie i z naukową precyzją. Jej arsenał stanowią kolonie mikroorganizmów, grzybów i bakterii. Wróg wydaje się namacalny, spogląda na nas choćby z portretów zamieszczonych w „Encyklopedii filozofii” Władysława Tatarkiewicza – pisze Marcin Krasny w katalogu do wystawy

Czarno białe przedstawienia starych filozofów, autorów klasycznych dzieł europejskiej myśli humanistycznej są jednak tylko celem zastępczym. Właściwym obiektem ataku jest bowiem stojąca za tymi wizerunkami nieprawdopodobnie rozbudowana struktura światopoglądowa, antropocentryczna i hierarchiczna wizja dziejów, a także dualistyczna koncepcja świata podzielonego rzekomo na wspaniałą kulturę i sielską naturę, władczego człowieka i podrzędne mu organizmy, marne ciało i doskonałego ducha, dobre swoje i złe obce.

Przestrzeń galerii Lelonek zmienia w laboratorium, w którym testowane są różne sposoby pasożytowania drobnoustrojów na dziełach europejskiej cywilizacji.

Do tej pory ekspansja terytorialna i podporządkowywanie sobie słabszych (w domyśle gorszych) gatunków charakteryzowała wyłącznie społeczeństwa i kulturę zachodnią, a konkretnie – jak zauważa artystka – białego i bogatego europejczyka. Tym razem role się odwróciły. To, co wypierane i tępione może wreszcie wziąć odwet, przynajmniej w sensie metaforycznym.”

Projekt powstał we współpracy z biologiem Jasiem Garstką. Wernisaż odbędzie się 17 marca o godzinie 19:00 w Rodriguez Galery przy ul. Wodnej. Wystawa potrwa do 22.04.2017.

Użyte w artykule zdjęcia: Rodriguez Gallery

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz