K U L T U R A

Żniwowanie i świętowanie w Muzeum w Szreniawie

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie  Foto: Mariusz Gąszczołowski

Jak żęło się zboże, jakie narzędzia rolnicze wykorzystywano na wsi i jakie zwyczaje kultywowano podczas święta plonów w majątkach ziemskich i bogatszych gospodarstwach chłopskich – to wszystko będzie można zobaczyć podczas cyklicznego lubianego wydarzenia w Muzeum we Szreniawie.

„Przeszłość-przyszłości. Żniwa i dożynki” to coroczna impreza w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego. W ostatni weekend sierpnia będziemy mogli zobaczyć nie tylko tradycyjne obrzędy, ale też posłuchać zespołów ludowych m.in. z Bośni i Hercegowiny, Francji, Kraju Basków, Turcji, Węgier, Sardynii i Litwy. To wszystko w ramach Festiwalu Sztuki Ludowej.

Wśród atrakcji dla najmłodszych ale też wszystkich miłośników sztuki rolniczej muzeum przygotowało pokazy wołów i koni przy pracy, palenia kawy zbożowej, młócenia zboża, plecenie wieńców i wykonywanie bukietów

Będą także pokazy pracy twórców ludowych i rzemieślników a także stoiska producentów produktów lokalnych.

Imprezie towarzyszyć będzie XI Festiwal Sztuki Ludowej, przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oprócz prezentacji scenicznych odbywają się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy), projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i zabawami tanecznymi.

Użyte w artykule zdjęcia: Mariusz Gąszczołowski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz