Wilda

Zmiany na ulicy Sikorskiego

Parkomat SPP  Foto: materiały prasowe / UMP

Ponad 1000 sztuk zieleni niskiej i 5 nowych drzew pojawi się wkrótce na ul. Sikorskiego. Parkowanie zostanie przeniesione na jezdnię, a na odcinku od ul. Prądzyńskiego do Umińskiego ulica będzie  jednokierunkowa. Zmiany mają związek z wdrażaniem na terenie Wildy Strefy Płatnego Parkowania.

Wprowadzanie zmian w organizacji ruchu pozwala na zagospodarowanie części przestrzeni zielenią. Tego rodzaju działania, powiązane z poszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania, można było dotąd obserwować na ulicach Łazarza. Mowa o ul. Małeckiego, Białej, Niecałej, Niegolewskich, czy też Jarochowskiego. Teraz przyszła kolej na Wildę, gdzie jeszcze w marcu rozpoczną się prace zieleniarskie na ul. Sikorskiego, pomiędzy ul. 28 Czerwca i Umińskiego.

Łącznie na wspomnianym wyżej odcinku posadzone zostaną 1142 sztuki krzewów ozdobnych, w tym róże, irgi, trzmieliny, a także byliny ozdobne. Wykonane zostaną nasadzenia uzupełniające 5 drzew a także montaż małej architektury – na ulicy pojawią się cztery nowe ławki. Całkowity koszt zadania wyniesie 202 tysiące złotych.

Nowa organizacja ruchu

Nasadzenia zostaną przeprowadzone w przestrzeni uzyskanej dzięki zmianie sposobu parkowania na ul. Sikorskiego. Miejsca postojowe zostaną przeniesione z chodnika na jezdnię, na której parkowanie będzie odbywać się równolegle na całej długości ulicy. Nowa organizacjaobejmie również wprowadzenie ruchu w jednym kierunku od skrzyżowania z Prądzyńskiego i Czarnieckiego do ul. Umińskiego. Odcinki od ul. 28 Czerwca do Prądzyńskiego i od ul. Umińskiego do Roboczej pozostaną dwukierunkowe.

Prace zieleniarskie podzielono na cztery etapy, których rozpoczęcie planowane jest w następujących dniach:

  • od 22 marca – od ul. 28 Czerwca 1956 r. do ul. Prądzyńskiego po stronie północnej (1),
  • od 29 marca – od ul. Prądzyńskiego do ul. Umińskiego po stronie północnej (2),
  • od 7 kwietnia – od ul. 28 Czerwca 1956 r. do ul. Prądzyńskiego po stronie południowej (3),
  • od 13 kwietnia – od ul. Prądzyńskiego do ul. Umińskiego po stronie południowej (4).

Nowe oznakowanie, zgodne z projektem SPP na odcinku 1 będzie wprowadzone bezpośrednio po zakończeniu robót w zakresie zieleni w tym miejscu. Zmiany w organizacji ruchu na pozostałej długości ul. Sikorskiego zostaną wprowadzone po wykonaniu prac na odcinku 2.

Podczas robót na poszczególnych odcinkach obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Informujące o tym znaki drogowe zostaną ustawione w terenie minimum 5 dni przed rozpoczęciem prac. Przypominamy, że pozostawione auta zostaną odholowane na koszt właścicieli. Osoby, których samochody zostaną odholowane, będą musiały liczyć się z koniecznością zapłaty 520 złotych za holowanie, 40 zł za każdą rozpoczętą dobę postoju na parkingu strzeżonym, a także mandatu karnego wystawionego przez straż miejską.

Pobór opłat za parkowanie na ul. Sikorskiego zostanie uruchomiony dopiero po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu na całym obszarze objętym etapem 6 wdrażania SPP na Wildzie.

Warunkiem wznowienia prac przy wdrażaniu nowego oznakowania i wyznaczania miejsc postojowych na terenie wildeckiej Strefy Płatnego Parkowania jest utrzymanie się korzystnej pogody (brak opadów i przymrozków).

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz