K U L T U R A

Zmarł Romuald Grząślewicz

Roman Kosmala i Romuald Grzaslewicz_popiersie w glinie  Foto:

W wieku 81 lat zmarł Romuald Grząślewicz, wieloletni szef Sceny na Piętrze, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis a także pomysłodawca organizowanych w Poznaniu Dni Romana Wilhelmiego. O śmierci poinformował w środę zarząd fundacji.

“Dzisiaj rano po krótkiej chorobie zmarł Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis, aktor, scenarzysta, reżyser, pisarz i poeta. Przyjaciel artystów. Osobowość poznańskiej kultury. Odszedł człowiek, którego nie sposób będzie zastąpić” – informuje fundacja.

Romuald Grząślewicz urodził się w Poznaniu 18 listopada 1941 roku. Był reżyserem, aktorem, konferansjerem, tekściarzem, także społecznikiem, animatorem kultury i literatem. Był wieloletnim szefem teatru impresaryjnego Scena na Piętrze działającego w ramach Estrady Poznańskiej. Założył wspierającą ten teatr Fundację sceny na piętrze Tespis, od 35 lat kierował tą fundacją. Był także pomysłodawcą upamiętnienia pomnikiem pochodzącego z Poznania aktora Romana Wilhelmiego. Od 2008 roku organizował w stolicy Wielkopolski Dni Romana Wilhelmiego.

Tak zmarłego wspomina aktor Jacek Kałucki: Przez wiele lat szefował poznańską „Sceną na Pietrze”. Był właściwie jej wizytówką i… dobrym duchem – i mam nadzieję, że tak zostanie. Kiedyś użyłem takiego porównania, iż był „Piotrem Skrzyneckim Sceny na Pietrze” i wierzcie, nie było w tym cienia przesady, a znałem Jednego i Drugiego.Wspaniały gawędziarz, obdarzony wielką kulturą i niepowtarzalną wręcz charyzmą. Kochał ludzi a nade wszystko wielbił artystów.

Użyte w artykule zdjęcia: facebook / Fundacja Tespis, lepszyPOZNAN / Janina, T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz