K U L T U R A

Przyznano Platynowe Koziołki

Platynowe Koziołki  Foto: materiały prasowe

jedna z najważniejszych nagród Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! została przyznana – Platynowe Koziołki trafiają do firmy produkcyjnej Animoon.

Jak podaje w werdykcie jury. nagrodę przyznano za wybitny wkład we współczesną polską animację przeznaczoną dla dzieci oraz za bogactwo doskonale udokumentowanych konceptów następnych filmów z życzeniami, aby jak najwięcej z nich weszło na ekrany.

Ponieważ mamy wrażenie, że Animoon wciąż jeszcze jest na dorobku, wyrażamy nadzieję, iż nasza skromna nagroda poszerzy listę czynników motywujących jego twórców do dalszego, znakomitego rozwoju. Natomiast w odpowiedzi na apel zawarty w tytule Waszego filmu przytulamy Was serdecznie!

Zdobyli już blisko 10 razy więcej nagród, niż mają lat, a istnieją dopiero od niecałej dekady. W tym roku wyróżniono ich m.in. wraz z partnerami koprodukującymi film „Nawet myszy idą do nieba” tytułem Producenta Roku przyznawanym na Cartoon Movie – prestiżowym forum koprodukcyjnym dla europejskich projektów pełnometrażowych filmów animowanych. A na polskie ekrany wprowadzili, także w tym roku, aż trzy pełnometrażowe animacje, których byli producentem bądź koproducentem. To nie lada wyczyn!


Studio zasadniczą część swojej twórczości poświęcają dzieciom. Realizują zarówno filmy autorskie, jak i kino o charakterze nieco bardziej komercyjnym czy rozrywkowym, seriale i filmy pełnometrażowe. W ich wydaniu jest to jednak zawsze kinematografia wysokich lotów, odznaczająca się ciekawymi i mądrymi opowieściami oraz oryginalnym konceptem plastycznym.

Fascynujące jest bogactwo pomysłów zawartych w prezentowanych przez nich projektach animacji. Może nie wszystkie z nich uda się zrealizować, ale tworzący studio doskonale wiedzą, że warto i trzeba mieć w zanadrzu wiele nieustannie i cierpliwie rozwijanych pomysłów, aby mógł z nich powstać przynajmniej jeden dobry film – czytamy w werdykcie jury.

Platynowe Koziołki

Po raz pierwszy przyznano w 2002 roku, aby zwrócić uwagę na najważniejsze osoby i zjawiska w kinematografii dziecięcej. Nagroda ta pełni szczególną rolę w promowaniu idei wartościowej, niekomercyjnej, polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, znajdującej się poza szerokim obiegiem dystrybucyjnym.

Po raz pierwszy nagrodę przyznano Mari Kaniewskiej wybitnej polskiej reżyserce, scenarzystce, aktorce i pedagożce, twórczyni takich filmów, jak: „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Panienka z okienka” czy „Pierścień Księżnej Anny”.

Wśród laureatek i laureatów Platynowych Koziołków znalazły i znaleźli się: Stanisław Jędryka, Witold Giersz, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Maleszka, Andrzej Wajda, Hanna Polak i Andrzej Celiński, Wytwórnia Filmów Animowanych SE-MA-FOR, projekt Polskiego Instytutu Filmowego – Filmoteka Szkolna oraz TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, film „Magiczne drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki, Vaclav Vorlicek, Jiří Menzel, film „Historia żółtej ciżemki” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego oraz Co Hoedeman. Platynowymi Koziołkami nagradzane były również postaci z wybitnych seriali animowanych: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio i Koziołek Matołek.

Nagroda wręczana jest co roku podczas trwania Ale Kino!

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz