K U L T U R A

Źle urodzone – dobrze ocenione

Filip Springer, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u Foto: Filip Springer, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-uPodczas plebiscytu Radiowego Domu Kultury słuchacze radiowej Trójki wybrali najważniejsze wydarzenia kulturalne i ich twórców. Wśród laureatów znalazł się poznaniak Filip Springer. Jego książka “Źle urodzone” otrzymała tytuł książki roku.

Książka, która jest tekstową i fotograficzną opowieścią o architekturze PRL-u, o niezrozumieniu, a często także i pogardzie dla powojennych budowli modernistycznych wygrała zdecydowanie z innymi kandydatkami do tego tytułu zdobywając 26% wszystkich oddanych głosów. Daleko w tyle zostawiła między innymi “Poniedziałkowe dzieci” Patti Smith (16%) i “Kochanie, zabiłam nasze koty” Doroty Masłowskiej (12%).

Książka nie jest dokumentacją najwybitniejszych obiektów powojennego modernizmu w Polsce, znalazły się w niej jednak obiekty, które rodzą pytania reprezentatywne dla całej architektury tamtego okresu – wyjaśnia Filip Spronger – spacerując po Sadach Żoliborskich, nie sposób nie zastanawiać się, jak Halinie Skibniewskiej udało się zaprojektować osiedle tak inne od wielkopłytowych blokowisk i czy rzeczywiście Polacy byli na te blokowiska skazani?

Autor dodaje również, że próbując zrozumieć koncepcje Zofii i Oskara Hansenów, trudno nie wyobrażać sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby wtedy, w latach siedemdziesiątych, ktoś ich naprawdę posłuchał.

Nagrodzona przez słuchaczy Trójki książka jest pokłosiem projektu Źle urodzone, którego współautorem jest architekt, Marek Woźniczka. Więcej o nim możesz znaleźć tutaj.

Filip Springer – (ur. 1982) — reporter i fotograf. Regularnie współpracuje z mediami ogólnopolskimi i i lokalnymi. Publikował między innymi w “Polityce”, “Rzeczpospolitej”, “Przekroju, „Newsweeku”, „Wysokich Obcasach”. W 2011 roku wydał pierwszą książkę reporterską – entuzjastycznie przyjętą przez krytykę i czytelników Miedziankę. Historię znikania (Czarne 2011). filipspringer.com

Filip Springer, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u Foto: Filip Springer, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz