POZnań

Zespół poznańskich fortyfikacji

Spacer po Cytadeli w poszukiwaniu śladów Fortu Winiary  Foto: Stowarzyszenie Reduta

Spacer po Cytadeli w poszukiwaniu śladów Fortu Winiary Foto: Stowarzyszenie RedutaPrezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powołał zespół ds. poznańskich fortyfikacji. Jego głównym zadaniem jest wypracowanie kierunków działań miasta w zakresie wykorzystania fortów, budowli fortecznych oraz innych fortyfikacji w Poznaniu z przeznaczeniem na cele kulturalne, turystyczne, społeczne, gospodarcze i sportowe.

Jak podkreśla przewodniczący Zespołu Konrad Dąbrowski – fortyfikacje miasta Poznania posiadają wielki potencjał, który należy wykorzystać. Rozmaite umocnienia towarzyszą Poznaniowi od jego zarania, począwszy od grodu na Ostrowie Tumskim, przez mury miejskie i nowożytne forty, umocnienia z obu wojen światowych a skończywszy na zimnowojenych schronach. Obiekty te mogą stać się nową przestrzenią rekreacyjną dla mieszkańców miasta a z uwagi na swoje położenie i walory historyczne architektoniczne i krajobrazowe mogą być wielkim magnesem przyciągającym turystów do naszego miasta czy regionu.

Skład zespołu liczy 11 osób, które mogą zostać uzupełnione o przedstawiciela Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. W pracach mogą uczestniczyć także osoby zaproszone przez przewodniczącego, między innymi specjaliści i eksperci z różnych dziedzin. W założeniu dzięki pracy zespołu zostanie wypracowana wieloletnia strategia dla poznańskich fortyfikacji poprzedzona konsultacjami społecznymi uwzględniającymi środowiska działające na rzecz tych historycznych budowli. W planach są także takie elementy jak System Identyfikacji Wizualnej, przewodnik obejmujący 11 wieków historii Poznania, organizacja wycieczek czy też pozyskiwanie środków na rozwój fortyfikacji.

Jak informuje magistrat, zespół będzie działał do 30 września 2015 roku, jednak po tej dacie jego funkcjonowanie może zostać przedłużone na czas nieokreślony.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz