Aglomeracja

Zero tolerancji dla drogowych piratów w wielkanocny weekend

Policja / policjant / radiowóz  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Zbliżająca się Wielkanoc oznacza od wielu lat większy ruch na drogach. W samym Poznaniu i okolicy można to było już zauważyć od środy. Do bliskich przyjeżdżają mieszkający za granicą goście. Część poznaniaków wyruszy bądź już wyruszyło w dalsze czy bliższe podróże. Niektórzy odwiedzą rodzinę, inni święta wykorzystają na wypoczynek.

Wielkopolska Policja zapowiada, że nie będzie tolerancji dla kierowców, którzy łamią przepisy i narażają zdrowie, czy nawet życie swoje, pasażerów, ale też innych osób na drodze.

Apelujemy o rozważną jazdę, aby ten świąteczny czas był czasem wypoczynku, radości i uśmiechu, aby nie został przerwany drogową tragedią – podkreślają policjanci.

Przypominają przy tej okazji kilka wskazówek, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie dojechać do celu. Zanim wyruszymy warto sprawdzić stan techniczny samochodu zwracając m. in. uwagę na ciśnienie w kołach, oświetlenie, poziom oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy. Bezpieczną jazdę ułatwią również czyste szyby. Nie tylko przednia, ale też boczne i z tyłu samochodu.

Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie przewożonego bagażu, aby podczas jazdy nie przemieszczał się. Zaleca się również, aby w kabinie samochodu nie znajdowały się nieprzymocowane przedmioty, które mogą podczas wypadku stanowić dodatkowe zagrożenie dla podróżujących osób.

Wypocznij przed podróżą, a podczas podróży zadbaj, aby każda przewożona osoba miała zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone były zgodnie z obowiązującymi przepisami w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewożenia dzieci – apelują poznańscy policjanci – pokonując długie dystanse organizuj postoje.

Pamiętajmy także, by używać kierunkowskazów odpowiednio wcześnie sygnalizując swój manewr. Jadąc trzeba pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i starać się przewidzieć to, co za chwilę może się stać na drodze.

W razie awarii oznakuj samochód włączając światła awaryjne, wystaw trójkąt ostrzegawczy i zadbaj o swoje bezpieczeństwo zakładając kamizelkę odblaskową – dodają policjanci.

W ubiegłym roku tylko podczas wielkanocnego weekendu  doszło w Wielkopolsce do 20 wypadków w których zginęły 4 osoby, a kolejnych 37 zostało rannych. Zgłoszono też 243 kolizji. Przyłapano aż 75 pijanych kierowców.

Przypominamy, że W dniach przez cały weekend od Wielkiej Soboty (15.04) do Poniedziałku Wielkanocnego (17.04) będzie obowiązywał zakaz ruchu ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

W sobotę nie będą one mogły jeździć od 18:00 do 22:00, w Wielkanoc od 8:00 do 22:00 i w poniedziałek również od 8:00 do 22:00.

policjantka

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl.pl / ag, © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz