K U L T U R A

Zebrali pieniądze na Dom wariatów

Dom wariatów - próba na rynku  Foto: Stowarzyszenie Na Tak

W kwietniu na poznańskim Starym Rynk odbyła się plenerowa próba grupy teatralnej „Nowi w Nowym” im. Wojciecha Deneki, podczas której niepełnosprawni aktorzy – członkowie grupy – ćwiczyli przed premierą swojej najnowszej sztuki „Dom wariatów”. Tamto wydarzenie było również pretekstem do nagłośnienia potrzeby zebrania funduszy niezbędnych do wystawienia sztuki przez portal wspieramkulturę.pl

Cel udało się osiągnąć i niemal równo 2 miesiące później – 15 czerwca o godz. 17:00 na deskach Teatru Nowego odbędzie się uroczysta premiera! Do nabycia zostały ostatnie bilety.

„Nowi w Nowym” działają przy Warsztacie Terapii Zajęciowej „Przylesie”, prowadzonym przez poznańskie Stowarzyszenie Na Tak. Aktorami grupy są osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną, którzy odgrywają role teatralne budowane na podstawie własnych spostrzeżeń przeciętnej rodziny. Patronem jest Wojciech Deneka – aktor Teatru Nowego i wieloletni opiekun i mentor grupy.

Celem jest zdobywanie samowiedzy poprzez rozwijanie wyobraźni i poczucie sprawstwa. Odgrywane role pozwalają na kontrolowane uwolnienie emocji, lepsze poznanie i zrozumienie swoich zachowań i bliskich. Tworzenie spektaklu przez dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną pozwolą na kształtowanie samodzielnego myślenia oraz otwarcie się wobec otoczenia – mówi Krystian Włodarczak ze Stowarzyszenia Na Tak.

Bilety można nabywać w kasach Teatru Nowego. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia Na Tak.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz