POZnań

Zdjęcia 23 fotografów na Wolnym Dziedzińcu

Poznań - Ludzie - Miasto 2018  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Czym żyli poznaniacy i ich miasto w 2018 roku? Na to pytanie odpowiadają fotografie zwycięzców konkursu “Poznań – Ludzie – Miasto 2018”. 26 najlepszych zdjęć można od dziś oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta – na nowych stelażach wystawienniczych.

Wystawa jest podsumowaniem konkursu ogłoszonego przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania i poznańską galerię fotografii Pix.house. Miło nam jest też zauważyć, że w gronie wyróżnionych jest Nasza redakcyjna koleżanka Ewelina Jaśkowiak, której gratulujemy.

Dziękuję fotografom nie tylko za zdjęcia, które możemy oglądać dziś na Wolnym Dziedzińcu, ale również za wszystkie fotografie, które możemy oglądać w internecie czy na stronach gazet – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – One najlepiej dokumentują to, co się w Poznaniu dzieje. Dziękuję również projektantom nowych stelaży, dzięki którym dziedziniec jest dla turystów jeszcze ciekawszą atrakcją, a dla poznaniaków – miejscem, w którym z jeszcze większą przyjemnością mogą spędzać czas.

Założeniem konkursu było wybranie zdjęć, które dokumentują rozkwitającą w naszym mieście aktywność społeczną, kulturalną i obywatelską, także tę, która ma związek z troską poznaniaków o pamięć i przyszłość naszego miasta i kraju. Jury – złożone ze znawców fotografii – szukało też nowych poznańskich pejzaży, w których architektoniczne “wczoraj” spotyka się z “dzisiaj” oraz wizualnych znaków ludzkiej pasji i nieustannej zmiany, która czynić ma życie poznaniaków lepszym, ciekawszym i istotniejszym.

Zależało nam na tym, by z zebranych fotografii można było ułożyć portret Poznania w 2018 roku – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP. – Dlatego poza zdjęciami ich twórcy proszeni byli o nadesłanie również krótkich komentarzy, opisujących uwiecznioną sytuację, jej czas i miejsce.

Do rywalizacji mogli stanąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Każdy uczestnik mógł zaproponować tylko trzy fotografie.

Wybraliśmy 26 zdjęć autorstwa 23 fotografów – mówi Mariusz Forecki z Pix.house. – Staraliśmy się wybrać takie fotografie, które wywarły na nas największe wrażenie. Cieszymy się, ze było z czego wybierać – obrady jury nie należały do łatwych i spokojnych. Gratuluję wszystkim, których zdjęcia znalazły się na wystawie.

Jury wyróżniło 5 osób, którym przyznało nagrody pieniężne. Zwycięzcy to: Łukasz Cynalewski (zdjęcie przedstawiające paradę 100 kabrioletów na 100-lecie Niepodległej), Mikołaj Konkiewicz (fotografia dokumentująca przygotowania do parady na Świętym Marcinie), Kinga Mądro (zdjęcie przedstawiające “przypadkowych ludzi w nieprzypadkowej konfiguracji” w parku Adama Mickiewicza), Paweł Stasiak (fotografia z koncertu saksofonisty) oraz Paweł Szott (zdjęcie przedstawiające kibiców świętujących setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Wyróżnienia:
Jakub Gąsiorowski, Jacek Mójta, Robert Woźniak, Wojciech Jachowski, Klaudia Furmańczak, Grzegorz Dembiński, Paweł Bober, Adam Jastrzębowski, Piotr Jasiczek, Ewelina Jaśkowiak, Marta Szyszka, Paweł Matysiak, Agata Maj, Dawid Majewski, Paweł Stobiński, Marcin Sudak, Marcin Matysiak, Karol Szymkowiak

“Poznań – Ludzie – Miasto 2018” jest pierwszą wystawą pokazaną na nowych stelażach. Nowy system wystawienniczy dopełnia katalog mebli Wolnego Dziedzińca.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz