K U L T U R A

Zbliża się Ethno Port

Ethno Port 2019  Foto: materiały prasowe

12. edycja festiwalu Ethno Port Poznań odbędzie się w Centrum Kultury ZAMEK w dniach 13–16.06.2019 roku.Program, którego najistotniejszym elementem będą koncerty, uzupełnią: potańcówka, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy.

Kolejne edycje Festiwalu Ethno Port Poznań pozornie nie różnią się znacząco od poprzednich. Zaproszeni artyści grają tradycyjną muzykę etniczną, na festiwalowych scenach wśród gwiazd światowego formatu pojawiają się polscy wykonawcy, najbardziej aktywni uczestnicy biorą udział w warsztatach i nawet grono organizatorów jest niemal takie samo. A jednak Ethno Port Poznań to dziś zupełnie inne wydarzenie niż to z 2008 roku, gdy Festiwal odbył się po raz pierwszy. Jego znaczenie na nowo określiła zmieniająca się wokół nas rzeczywistość, w której na społeczną świadomość coraz mocniej wpływa strach. Na globalnej mapie lęków dominują: obawa przed wojną, zamachami terrorystycznymi, islamskim radykalizmem i konsekwencjami zmian klimatycznych. Wielu polityków i ich wyborców receptę na pokonanie zagrożeń widzi w odseparowaniu się od świata i konsolidacji pod szyldem haseł nacjonalistycznych. Każdy obcy, inny staje się w tym ujęciu konkurentem na drodze do ekonomicznej pomyślności i co równie ważne, zagrożeniem dla utrzymania wyidealizowanej kulturowej tożsamości.

Na szczęście istnieją też przeciwstawne koncepcje poradzenia sobie z globalnymi wyzwaniami. Dominuje w nich nadzieja odwołująca się do najbardziej podstawowych, humanistycznych wartości. Siła pozytywnej wizji stawiającej na otwartość i dialog nie opiera się zresztą tylko na szlachetności samej idei. Rozwiązanie piętrzących się problemów rzeczywiście wydaje się być możliwe tylko wtedy, gdy uda nam się wypracować wspólny plan działania – obrać drogę wykorzystującą potencjał współczesnych technologii, uwzględniającą i szanującą kulturową różnorodność. W tak zarysowanej opozycji Ethno Port Poznań i jego publiczność określają się jednoznacznie po stronie nadziei.

12 edycja festiwalu, to:

120 artystów
14 koncertów
25 wydarzeń towarzyszących

Podczas Festiwalu Ethno Port Poznań będziemy po raz kolejny intensywnie wsłuchiwać się w świat i choć dzieje się w nim wiele niepokojących zjawisk, postaramy się spojrzeć na rzeczywistość pełni nadziei. Przyniosą ją ze sobą artyści i jak zawsze otwarta, gotowa na nowe doświadczenia publiczność. Fascynującą różnorodność w podejściu do własnej tradycji znajdziemy zarówno podczas koncertów muzyki z krajów arabskich, jak i występów przedstawicieli polskiej sceny folkowej. Bogactwo wspólnego, jedynego świata jakim dysponujemy, uświadomią nam także pozostałe elementy programu: afrokaraibskie rytmy z Kolumbii, greckie melodie wykonane w energetycznym, współczesnym stylu i przywołujące jak zawsze poczucie wolności irlandzkie pieśni. Nie przez przypadek, podczas tegorocznej edycji wśród prezentowanych artystów dominować będą kobiety.

13.06. (czwartek)
Baul Meets Saz (Indie/Turcja) – koncert otwarcia
Sala Wielka, godzina 19:00

Kapela Niwińskich, Koło Jana (Polska) – potańcówka
Dziedziniec Zamkowy, godzina 21:00

14.06. (piątek)
Kapela Brodów (Polska)
Dziedziniec Zamkowy, godzina 17:00

Odpoczno (Polska)
Sala Wielka, godzina 19:00

Sofiane Sadi & Mazalda (Algieria/Francja)
Scena na Trawie, godzina 20.30

The Como Mamas (USA)
Dziedziniec Zamkowy, godzina 22.30

15.06. (sobota)
Laboratorium Pieśni (Polska)
Sala Wielka, godzina 16:00

Maya Youssef (Syria/Wielka Brytania)
Dziedziniec Zamkowy, godzina 18:30

Nooran Sisters (Indie)
Scena na Trawie, godzina 20:30

The Garifuna Collective (Belize)
Sala Wielka, godzina 22:30

16.06. (niedziela)
Lankum (Irlandia)
Dziedziniec Zamkowy, godzina 16:00

Lina Babilonia Y Son Ancestros (Kolumbia)
Sala Wielka, godzina 18:00

Evritiki Zygia (Grecja)
Scena na Trawie, godzina 20:00

Lemma – Souad Asla (Algieria)
Dziedziniec Zamkowy, godzina 22:00

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz