K U L T U R A

Zbliża się Animator

Animator 2021 plakat  Foto: materiały prasowe

Po raz 14. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Będzie w nim można uczestniczyć na żywo i online od piątku 9 lipca.

By ułatwić poruszanie się po programie organizatorzy przygotowali propozycje festiwalowych szlaków.Teraz każdy może odkryć świat animacji zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Dla wielbicieli pleneru i pokazów z muzyką na żywo

Zapraszamy na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania. Każdego festiwalowego dnia, o godzinie 21:30, startuje ANIMATOR W PLENERZE. W programie m.in. „Metropolis”, “Ghost in the shell”, czy nominowany do Oscara® “Czerwony żółw”.

W Scenie na Piętrze wyświetlony będzie film Mariusza Wilczyńskiego “Moja babcia będzie kiedyś księżniczką”, do którego muzykę na żywo wykona wybitny wiolonczelista – Marcel Markowski. Podczas wieczoru usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha czy Tadeusza Nalepy.

W nietuzinkowej przestrzeni, w której w przeszłości działał bank przy ul. Masztalarskiej, będzie można wziąć udział w spektaklu GALAXIES BETWEEN US czyli energetycznym koncerce zespołu Bloki z animowanymi wizualizacjami cenionego polskiego animatora – Tomka Duckiego.

Ścieżka konkursowa

Fundamentem ANIMATORA są cztery konkursy, w których zobaczymy 120 filmów:

  • Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych,
  • Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych,
  • ANIMATOR.PL – konkurs polskich filmów krótkometrażowych oraz
  • Międzynarodowy Konkurs Seriali

Programmerzy festiwalu pogrupowali filmy w dwóch konkursach w tematyczne pokazy. Dzięki temu łatwiej będzie poruszać się po ścieżce konkursowej.

W konkursie pełnometrażowym zobaczymy pięć filmów: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego; „Primal: Tales of Savagery” Genndy’ego Tartakovsky’ego; „Elulu” Gabriela Verdugo Soto; „My Favorite War”, Ilze Burkovskiej Jacobsen oraz „Archipel” Félixa Dufour – Laperriere’a.

W tym roku po raz pierwszy też odbędzie się międzynarodowy konkurs seriali. Seriale pokazane zostaną w trzech blokach, z których jeden dedykowany jest najmłodszym widzom.

Dla rodzin

Wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu odbędą się pokazy familijne, podczas których zobaczymy filmy z Brazylii, filmy o przyszłości, kosmosie i robotach oraz najnowsze filmy animowane z całego świata, w tym duńską produkcję “Kiwi & Strit” z uroczymi futrzanymi stworkami.

Dla serialomaniaków

Zapraszamy na pokaz brawurowych, naszpikowanych niepoprawnym poczuciem humoru, produkcji animowanych Adult Swim. Pokazana zostanie piątą odsłonę serialu „Rick and Morty” i najnowszy serial Michaela Cusacka „Smiling Friends”. Nie do przegapienia jest też pokaz „Aeon Flux” Petera Chunga, który jest jednym z gości tegorocznego

Dla fanów gier komputerowych

Z myślą o graczach i o tych, którzy gry chcieliby tworzyć polecana jest sekcja Animacja Interakcja. Gry wideo. Zdradzimy nie tylko tajniki pierwszej animacji 3D, ale i pokażemy jak stworzyć grę używając Unreal Engine. Spotkania w Kinie Muza poświęcimy rozmowie o monstrach w grach retro i tych współczesnych i o ich wpływie na popkulturę oraz o sposobach narracji przez animację.

Dla tych, którzy cenią filmy zaangażowane społecznie

BETWEEN US – to główne hasło tegorocznej edycji ANIMATORA. W głównej sekcji W NAS I MIĘDZY NAMI, która bezpośrednio do niego nawiązuje, zapraszamy na pokaz LĘKI I MARZENIA NASZEJ PRZYSZŁOŚCI, gdzie poruszymy temat jak będzie wyglądała i co nam przyniesie postpandemiczna rzeczywistość? Z kolei programerka festiwalu – Anna Głowińska, zaprasza na autorski cykl „Kobiety mają głos”. Udowadniamy, że bez uwzględnienia i rozpoznania kobiecej perspektywy nie jesteśmy w stanie kształtować kultury i kreować świata.

Dla podróżników

Polecamy gorąco ANIMACJĘ Z BRAZYLII. Zobaczymy cztery pokazy najlepszych filmów krótko- i pełnometrażowych z tego regionu. W programie między innymi: “City of Pirates” Otto Guerry, czy “Boi Aruá” Chico Liberato. Zapraszamy na podróż do świata animacji podczas naszej wersji formatu Late Night Show, gdzie będziemy towarzyszyć pojedynkowi Joanny Quinn, Alexa Pelletiera i Mike’a Johnsona.  Tuzy światowej animacji staną przed zadaniami takimi jak rysunkowe improwizacje, animacyjny teleturniej i wiele innych. Spotkanie z gwiazdami będzie prowadzone na żywo na festiwalowym Youtubie, Facebooku i ekranie Kina Muza.

Cały program znajdziecie na stronie festiwalu i w broszurze – tutaj.

14. MFFA ANIMATOR
9 – 15 lipca 2021 r.

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz