K U L T U R A

Zbitego lustra nie trzeba się bać

krolowa sniegu  Foto: materiały prasowe

W Teatrze Fredry w Gnieźnie trwają prace nad projektem Zbitego lustra nie trzeba się bać, którego celem jest powstanie, inspirowanego wspaniałą klasyczną baśnią Hansa Christiana Andersena „Królowa śniegu”, całkiem nowego tekstu dramatycznego adresowanego do widzów w wieku od 7 do 12 lat, a także jego prapremierowa realizacja. Teatr zaplanował ją na 1 grudnia 2018.

Autorem tekstu, inspirowanego dziełem Andersena, oraz twórcą przedstawienia jest Beniamin Bukowski, młody dramaturg i reżyser teatralny, laureat kilkunastu konkursów literackich, m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015, którego teksty drukował m.in. miesięcznik „Dialog”.

Roztrzaskane lustro to okrutne dzieło złośliwego trolla, które w „Królowej śniegu” odbija otaczający świat w taki sposób, by pokazywać tylko to, co złe i brzydkie. Gdy uległo rozbiciu, jego odłamki pospadały na ziemię, raniąc ludzi i wnikając do ich serc i oczu. Jedną z ofiar stał się chłopiec będący jednym z dwójki głównych bohaterów baśni H.Ch. Andersena – Kai.

Opowieść zimowa to jednak tylko pretekst do zmierzenia się z innymi tematami, gdyż kanwą tej historii jest metafora zimy i lodu jako emocjonalnej oziębłości, uczuciowego niedostatku połączonego z zatarciem granic etycznych, nieumiejętnością radości i afirmacji życia, wszechogarniającym smutkiem. Zima jednak, podobnie jak te stany, jest czymś, co w sposób immanentny wpisane jest w nasze doświadczenie. Dlatego twórcy stawiają w spektaklu pytanie pozornie filozoficzne, a jednak bliskie życiu – i boleśnie dotkliwe dla dziecięcego odbiorcy: jaka jest natura cierpienia, smutku i zła, a zarazem podejmują próbę skonfrontowania się z tym niełatwym tematem i znaleźć sposób na opowiedzenie go w teatrze dziecięcym.

Jak skutecznie można się przeciwstawić złu, przepracować smutek i gniew, odnajdować radość? Poznajmy wspólnie drogę do uwolnienia się od szkodliwego wpływu „pękniętego lustra”.

Teatr im. Aleksandra Fredry
ul.Mickiewicza 9, Gniezno

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz