K U L T U R A

Zazdrość, chciwość i zdrada – idealny przepis na kryminał

Pawilon Nowa Gazownia  Foto: T. Dworek

Zazdrość, chciwość i zdrada to częste powody czynów przestępczych i doskonałe motywy Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Od jutra czytelnicy razem z autorami i specjalistami z zakresu kryminalistyki, archeologii, szpiegostwa opowiadać będą o sekretach swojego zawodowego warsztatu.

Festiwal GrandaWśród gości festiwalu jest aż 25 pisarzy, mistrzów polskiego kryminału, jak i wschodzących kryminalnych gwiazd. Większość tegorocznych wydarzeń odbywać się będzie w Pawilonie Nowej Gazowni.

Spośród głównych motywów zbrodni tym razem na szereg sposobów zgłębiamy zazdrość, chciwość i zdradę. Najbardziej pospolite, a jednocześnie najczęściej pchające do zbrodni powody, mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu. Tropiąc je, otwieramy przed uczestnikami festiwalu drzwi do kolejnych tematów: szpiegowskich, związanych ze zbrodniami w służbie historii czy z fałszerstwami w świecie sztuki. I do dobrej zabawy!

W programie GRANDY nie zabraknie aktywności przygotowanych zarówno dla dorosłych (niektóre wydarzenia skierowane są tylko do odbiorców powyżej 18 roku życia), jak i dla dzieci.

Tym razem to znana poznaniakom Nowa Gazownia stanie się miejscem spotkań z 25 pisarzami (m.in. Elżbietą Cherezińską, Markiem Krajewskim, Vincentem Severskim, Cezarym Harasimowiczem, Katarzyną Bondą, Marcinem Wrońskim czy Remigiuszem Mrozem) oraz z profesjonalistami na co dzień podążającymi śladami zagadek. Na jej terenie będą się odbywały burzliwe dyskusje, będzie można z bliska (i bez konsekwencji) przyjrzeć się policyjnemu sprzętowi czy podejrzeć techniki używane do fałszowania dzieł sztuki. Na najmłodszych czekać będą warsztaty, animacje oraz pokaz kolejnej części filmu detektywistycznego o przygodach Lassego i Mai.

Miłośnicy faktów w ramach GRANDY wyruszą na spacer po mieście w poszukiwaniu nagiej prawdy o jego (kryminalnej) historii, a zainteresowani odkrywaniem sekretów ludzkiej natury będą zgłębiać jej tajniki podczas wykładów przygotowanych przez Uniwersytet SWPS. Podczas trwania wydarzenia będzie się można także zapoznać z najnowszą kryminalną ofertą wydawniczą oraz wrześniowymi premierami książkowymi.

Jak w roku ubiegłym w całym mieście działać będą Stacje Sensacje – prowadzone przez partnerów Festiwalu punkty spotkań, zabaw, gier i warsztatów. Wśród nich znalazł się m.in. Zakład Medycyny Sądowej, Muzeum Archeologiczne, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Schron Kultury EUROPA, czy Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Na wybrane warsztaty dla dorosłych i dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy lub wejściówki.

Remigiusz Mróz

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz