POZnań

Zawody papierowych samolotów – w środę na Politechnice

Red Bull Paper Wings_2015_Tomasz Chodyra_Akrobacje w powietrzu  Foto: materiały prasowe

W środę w Poznaniu będzie miał miejsce jeden z przystanków eliminacyjnych Red Bull Paper Wings – największych zawodów samolotów papierowych na świecie. Uczestnicy zmierzą się w dwóch konkurencjach: najdłuższy dystans lotu i najdłuższy czas lotu.

Zawody odbywają się przy wykorzystaniu wyłącznie standardowych kartek papieru w formacie A4 o gramaturze do 100g. Najlepsi zawodnicy z Polski polecą do Salzburga, by reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej i rywalizować z przedstawicielami 60 innych krajów. Polak już raz sięgnął po mistrzostwo świata, niedługo przekonamy się, czy w tym roku sukces się powtórzy.

Zadaniem uczestników jest złożenie samolotu ze zwykłej kartki papieru w formacie A4, w taki sposób, by przeleciał jak najdłuższy dystans, najdłużej utrzymał się w powietrzu lub był wstanie wykonać niesamowite akrobacje. Gramatura papieru nie może przekraczać 100g, a modyfikacje kartki ograniczają się wyłącznie do składania, nie jest dozwolone rozrywanie ani sklejanie.

Wielki światowy finał odbędzie się w terminie 16-19 maja w Austrii, w Hangarze 7 – domu akrobacyjnej formacji Flying Bulls, znanej na całym świecie między innymi przez pierwszy w historii przelot przez jaskinię w górach Tianmen w Chinach. Zwycięzca każdej z trzech kategorii otrzyma zaproszenie do Salzburga, by reprezentować swój kraj w starciu z przedstawicielami 60 innych państw. Zwycięzcy światowych finałów oraz rekordzista w rankingu aplikacji jako nagrodę otrzymają zaproszenie na weekend Red Bull Air Race. Zapewniony zostanie przelot, nocleg oraz pełen dostęp na treningi i finalne show.

W tym roku eliminacje kategorii „akrobacje podczas lotu” zostaną przeprowadzone online na Instagramie. Uczestnicy mają za zadanie nagrać minutowy film ukazujący ich występ i bez montażu, wraz z odpowiednimi hashtagami, udostępnić klip na Instagramie. Następnie zbierze się jury, by wybrać zwycięzcę, który będzie reprezentował Polskę na światowych finałach w Salzburgu.

W tym roku nowością jest również specjalnie stworzona aplikacja: Red Bull Paper Wings, która krok po kroku tłumaczy, jak złożyć poszczególne modele samolotów i w jaki sposób trenować swoje lotnicze umiejętności. Dodatkowo aplikacja wyposażona jest w funkcję rozszerzonej rzeczywistości, co umożliwia jej mierzenie czasu i odległości przelotu papierowego samolotu. Aplikacja zapisuje wyniki w czasie rzeczywistym i wpisuje je do światowego rankingu. Zwycięzca, który znajdzie się najwyżej w rankingu ma szansę wygrać wyjazd na weekend podczas zawodów Red Bull Air Race.

Aby wziąć udział w Red Bull Paper Wings, należy odwiedzić stronę: www.redbullpaperwings.com i odnaleźć najbliższy przystanek kwalifikacyjny. Na stronie znaleźć można również dokładne instrukcje, w jaki sposób zgłosić się do kategorii akrobacje podczas lotu.

Zawody odbędą się w środę 27 marca, Start: 10:00, Zakończenie: 17:00 Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej w Poznaniu

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz