POZnań

Zatańczą przeciwko przemocy

One Billion Rising – Nazywam się Miliard - Poznan 14.02.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

W Poznaniu znów zatańczą przeciwko przemocy. Ogólnoświatowy protest One Billion Rising odbędzie się w Poznaniu na Placu Wolności 14 lutego.

One Billion Rising w formie tańca zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną. Tą inicjatywą koordynuje Fundacja Feminoteka, a w poszczególnych miastach wolontariuszki/sze Antyprzemocowej Sieci Kobiet, która skupia organizacje pracujące na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Do tańca przyłaczyło się już kilkadziesiąt miejscowości i kilkadziesiąt tysięcy osób w całej Polsce!

Tegoroczna akcja nawiązuje do kwestii zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste.

Jest to okazja do zaapelowania do lokalnych decydentek i decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów

Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem.

Do akcji mogą przyłączyć się wszyscy bez względu na wiek, płeć, orientację, narodowość czy poziom sprawności.

Więcej o akcji na tej stronie.

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz