Aglomeracja

Zamykaja Ławicę

zdjęcie powierzchni  lotniskowych poznańskiego lotniska wykonane po rozbudowie w roku 2012  Foto: AEROFOTO Kaczmarczyk

Pas startowy portu lotniczego Poznań-Ławica wymaga remontu. Jeśli tego nie zrobimy, stracimy możliwość obsługi najpopularniejszych samolotów we flotach linii lotniczych – wyjaśnia Hanna Surma rzecznik prasowy lotniska. Modernizacja planowana jest od 2007 roku. Potrwa od kwietnia do października 2015 roku, jednak największe nasilenie prac zaplanowane zostało na wczesną jesień. Oznacza to ograniczenia w obsłudze operacji lotniczych, w tym także całkowite wyłączenie drogi startowej z użytkowania.

W harmonogramie prac wyłączenie operacji lotniczych przewidziane jest na okres od 21 września do 11 października br. Termin uzależniony jest od zakresu prac budowlanych i wymogów technologicznych, a także warunków atmosferycznych, takich jak temperatura czy opady.

W miesiącach największego nasilenia ruchu pasażerskiego, tj. od połowy czerwca do końca sierpnia, realizowane będą prace poza obszarem drogi startowej, więc w tym czasie droga startowa będzie użytkowana standardowo. W pozostałym okresie modernizacji ograniczenia w użytkowaniu dotyczą pory nocnej. Obsługa ruchu pasażerskiego w czasie całkowitego wyłączenia drogi startowej zależy od przewoźników, którzy podejmują autonomiczne decyzje dotyczące organizacji operowania swoich samolotów – wyjaśnia rzecznik lotniska.

Według obliczeń, stan obecny i dalsza eksploatacja nie pozwolą w bliskiej perspektywie 3-4 lat na obsługę operacji lotniczych wykonywanych przez najbardziej popularne samoloty Airbus A320 i Boeing 737.

zdjęcie powierzchni  lotniskowych poznańskiego lotniska wykonane po rozbudowie w roku 2012 Foto: AEROFOTO Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz