Aglomeracja

Zamiast szpitala na MTP punkt dla uchodźców

Szpital Tymczasowy w Poznaniu  Foto: fb/Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego

Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich kończy swoją działalność. Przez ponad rok przyjętych zostało tam 3 tysiące pacjentów.

Szpital tymczasowy na MTP został uruchomiony 1 lutego 2021 roku, początkowo działały dwa moduły liczące 56 łóżek, ale wraz z rozwojem epidemii, na bieżąco podejmowano decyzje o dodawaniu kolejnych.

Ten rok pokazał, jak wiele może zdziałać dobra współpraca. Dziękuję lekarzom, których praca i poświęcenie pozwoliło zapewnić opiekę setkom chorych, a także Grupie MTP, która w czasie potrzeby zaangażowała się w stworzenie i koordynację tego miejsca – tak lekarzy i miejską spółkę chwalił wojewoda poznański.

W pierwszym okresie funkcjonowania szpitala łącznie hospitalizowanych było 1289 pacjentów, na oddział intensywnej terapii bezpośrednio zostało przyjętych 31 chorych. Największą liczbę pacjentów szpital zanotował 8 kwietnia 2021 roku, kiedy to w placówce znajdowało się 322 zakażonych wirusem Sars-CoV2.

Od 2 listopada szpital tymczasowy w wznowił swoją działalność w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W tym okresie hospitalizowanych było 1864 pacjentów. Od momentu uruchomienia do szpitala zostało przyjętych 3153 pacjentów.

Jako środowisko medyczne mogliśmy służyć mieszkańcom Poznania oraz Wielkopolski. Dzieło Szpitala Tymczasowego wymagało porywu kompetencji, entuzjazmu oraz zapału – jak się wydaje do tej pory – egzamin ten zdołaliśmy zdać – podkreśla dr hab. Szczepan Cofta.

W miejscu dotychczasowego szpitala tymczasowego utworzony został dodatkowy punkt dla uchodźców z Ukrainy. Wyposażone sale i łóżka zostaną przeznaczone dla osób, które uciekły przed wojną. Na dwóch z czterech pawilonów zajmowanych przez szpital, pawilonie 7 i 7A, utworzono już punkty noclegowe, gdzie schronienie może znaleźć ponad 700 osób.

Użyte w artykule zdjęcia: fb/Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz