Aglomeracja K U L T U R A

Orkiestra zebrała więcej niż rok temu

WOŚP 2022 - Jurek Owsiak  Foto: materiały prasowe / WOŚP / Lucyna Lewandowska

Dokładnie w dwa miesiące po dniu zbiórki, Jerzy Owsiak oficjalnie podsumował 30. Finał WOŚP. Wynik akcji, która dedykowana była dziecięcej okulistyce, to 224 376 706,35 zł, czyli ponad 13,5 miliona złotych więcej niż przed rokiem.

Fundacja WOŚP każdorazowo kończąc dzień Finału podaje do wiadomości publicznej kwotę deklarowaną, a ostateczny wynik zbiórki przedstawia po dokładnym przeliczeniu wszystkich środków, kilka tygodni po zakończeniu akcji. Kwota deklarowana to suma kwot szacunkowych od sztabów, wyników zbiórek elektronicznych w momencie zakończenia dnia Finału w studiu oraz darowizn przekazanych przez partnerów.

Ze względu na trwające kilka tygodni rozliczenie akcji, każdorazowo kwota deklarowana i ostateczny wynik Finału różnią się – dla przykładu 28. Finał WOŚP zakończony został kwotą deklarowaną 115 362 894 zł, a ostatecznie zebrano 186 133 610, 66 zł, z kolei w przypadku 29. Finału było to odpowiednio 127 495 626 zł i 210 813 830,10 zł.

30. Finał, który dedykowany był okulistyce dziecięcej, zakończył się kwotą deklarowaną 136 282 325 zł. Wraz z jej osiągnięciem, 2 marca wstrzymany został licznik na stronie wosp.org.pl, a ostateczny wynik akcji przedstawiony został dopiero dziś, w trakcie specjalnej gali.

W trakcie uroczystości Jurek Owsiak podsumował trzy dekady działalności WOŚP, jak również podziękował osobom i instytucjom zaangażowanym w jej projekty na przestrzeni lat.

30 lat jesteśmy ze sobą, 30 lat robimy rzeczy niezwykłe, rzeczy, które są nasze, które są obywatelskie. Tak jak powiedziała moja córka – tego nie stworzył żaden algorytm, to stworzyliśmy my! Pokazaliśmy ludziom, że organizując się można robić rzeczy niezwykłe

Symbolicznie uhonorowane zostały trzy osoby: Krystyna Kwapiszewska – stuletnia autorka dzieł sztuki przekazywanych na aukcje WOŚP, Dominik Farbotko – wolontariusz kwestujący w Schronisku w Klimczoku oraz Gabriela – wolontariuszka ze sztabu w Obornikach, która podczas 30. Finału uratowała życie.

Ile WOŚP zebrała w trakcie 30. Finału WOŚP?

  • wpłaty poprzez kanały elektroniczne – 127 703 423,61 PLN (56,91% zebranej kwoty)
  • wpłaty do puszek – 95 134 700,90 PLN (42,40% sumy)
  • darowizny rzeczowe – 1 538 581,84 PLN (0,69% całej kwoty)

Tym samym, w ciągu 30 Finałów Fundacji WOŚP udało się zebrać łącznie ponad 1,75 mld złotych, za które zakupione zostało dotąd blisko 69 tys. urządzeń.

W zbiórkę zaangażowały się 1633 Sztaby, w tym 90 Sztabów zagranicznych w 29 krajach, m.in. w Australii, Chorwacji, Turcji i Tajlandii.

Jedną ze szczególnych form zbiórki są aukcje Allegro dla WOŚP, w ramach których wystawiono m.in. rakietę Igi Świątek oraz wspólny trening, dwie kultowe sofy z talk-show “Kuba Wojewódzki”, motocykl HARLEY DAVIDSON Electra Glide oraz samochód Sierra ze wspomnień Jurka Owsiaka. W sumie w ramach aukcji Allegro dla WOŚP zebrano: 37 414 104,48 zł.

30. Finał dla okulistyki dziecięcej

W trakcie jubileuszowej zbiórki wolontariusze z całego świata kwestowali na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Był to pierwszy Finał dedykowany sprzętom związanym z najważniejszym zmysłem człowieka. Wśród zakupów, które Fundacja planuje dokonać z przeznaczeniem dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej znajdują się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenie siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej. Cel Finału to również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.Była to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 2001 roku prowadzi bowiem Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano blisko 262 tysiące dzieci, a w przypadku prawie 100%, u których stwierdzono schorzenie i przeprowadzono zabieg laseroterapii, udało się uratować wzrok.

Przygotowania do 28. Pol’and’Rock Festival

Wraz z oficjalnym zakończeniem działań związanych z Finałem, Fundacja WOŚP wkracza w okres intensywnych przygotowań do 28. Pol’and’Rock Festival, który odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia na lotnisku Czaplinek – Broczyno, 7 kilometrów od Czaplinka, w województwie zachodniopomorskim.

31. Finał WOŚP odbędzie się 29 stycznia 2023 roku. Cel zbiórki ogłoszony zostanie jesienią.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / WOŚP / Lucyna Lewandowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz