POZnań

Zakonspirują Poznań po raz drugi

Gra miejska "Zakonspiruj Poznań"  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Gra miejska "Zakonspiruj Poznań" Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterOd klęski kampanii wrześniowej 1939 roku minęło już kilka miesięcy. Kraj jest całkowicie zajęty. Na okupowanych ziemiach rodzi się Polskie Państwo Podziemne. W tej sytuacji trzeba przejść do konspiracji i budować siatkę, która będzie osłabiała wroga i ujawni się w momencie przełomu. Kto zwerbuje więcej wywiadowców i skontaktuje się z Warszawą – wygrywa! Tak zachęcają do wzięcia udziału w drugiej edycji gry miejskiej “Zakonspiruj Poznań” harcerze

W sobotę, w Dzień Myśli Braterskiej – święto harcerzy ustanowione na dzień urodzin założycieli skautingu: Roberta i Olave Baden-Powell, ruszyły zapisy do drugiej edycji gry miejskiej organizowanej przez Wielkopolską Chorągiew Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. 8 marca ponad 300 uczniów poznańskich szkół na kilka godzin wcieli się w role młodych konspiratorów. Zapisy trwają do środy 5 marca, a liczba miejsc jest ograniczona.

Głównym zadaniem będzie zbudowanie jak największej siatki konspiracyjnej. Uczestnicy nie będą mieli łatwo. Nie dostaną specjalistycznego sprzętu, a w osiągnięciu celu przeszkodzą patrole wroga, z którymi kontakt może okazać się bardzo groźny. W starciu z nimi największą bronią będzie spryt, zdolność dedukcji i znajomość miasta. Oprócz tego gracze wcielą się w rolę poznańskich chemików, którzy w ramach Związku Odwetu ZWZ, stworzyli sieć tajnych laboratoriów, gdzie produkowali związki toksyczne i bakteriologiczne – te zaś, poprzez kelnerów pracujących w niemieckich restauracjach były aplikowane okupantowi.

Celem gry „Zakonspiruj Poznań” jest przede wszystkim dobra zabawa, ale chodzi nie tylko o frajdę. – Chcemy zaproponować młodym poznaniakom wizję powstawania Polskiego Państwa Podziemnego. Trzeba było wszystko zbudować od podstaw, a ludzie byli mimo wszystko zaskoczeni i poruszali się w niepewnej, niebezpiecznej przestrzeni. Wiele organizacji działało chaotycznie i niespójnie. Ważną rolą odznaczył się hm. Florian Marciniak – patron naszej chorągwi, który zajął się organizacją konspiracyjnego harcerstwa na skalę ogólnopolską i jemu w szczególności poświęcona jest ta gra – mówi phm. Tomasz Ceranek komendant Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR. Dlatego Zakonspiruj Poznań jest przeznaczone dla każdego – uczestniczyć mogą w nim również osoby spoza ZHR. Organizatorzy zapewniają, że poradzą sobie wszyscy, nawet jeśli wcześniej nie brali udziału w podobnym wydarzeniu. Jedynym warunkiem jest wiek – trzeba mieć od 11 do 17 lat.

Co należy zrobić, aby na kilka godzin poczuć smak konspiracji? – Na początku trzeba zainspirować kilku znajomych, bo w grze mogą brać udział tylko 5-osobowe zespoły.
Następnie należy wejść na stronę www.wielkopolanie.zhr.pl, zapoznać się z regulaminem i wypełnić internetowy formularz (zakładka „Werbunek”). Trzeba się śpieszyć, bo zapisy trwają do środy, 5 marca. Gra rozpocznie się w sobotę, 8 marca o godz. 9:00 i potrwa do godz. 15:00.

W ubiegłorocznej edycji udział wzięło ponad 270 osób. Najlepszym okazał się patrol „Memento-Mori” w składzie: Magdalena Knysz, Marta Knysz, Jakub Wiśniewski, Bartek
Milne i Jędrzej Stanek, który zdobył 1157 punktów. Zwycięzcy, w nagrodę otrzymali plecaki oraz pamiątkowe koszulki.

Gra miejska "Zakonspiruj Poznań" Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz