POZnań

Za “kopiuj – wklej” nawet 3 lata więzienia

student absolwent  Foto: sxc

Uniwersytet Ekonomiczny przypomną studentom, że ściąganie i plagiatowanie jest naruszeniem prawa. Uczelnia przygotowała specjalną kampanię „Kradzione nie uczy”. Uczelnia chce w ten sposób promować uczciwe postępowanie, bowiem doskonałe wykształcenie i uczciwość są nieprzemijalnymi wartościami.

student absolwent Foto: sxcHasło przewodnie kampanii „Kradzione nie uczy” ma pokazać, że ściąganie czy powielanie cudzych własności jest karalne i tak naprawdę szkodzi przede wszystkim tym, którzy w ten sposób postępują. I nie grozi to tylko oceną niedostateczną z egzaminu czy niedopuszczeniem do obrony pracy dyplomowej, a znacznie poważniejszymi konsekwencjami.

Za praktykowanie zasady „kopiuj-wklej” przy pisaniu pracy zaliczeniowej bądź dyplomowej grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat. Jednak dzięki systemowi antyplagiatowemu, który obowiązuje na uczelniach wyższych, wykrycie plagiatów jest obecnie znacznie łatwiejsze. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu był jedną z pierwszych uczelni, które wdrożyły taki system – program „Plagiat” działa na UEP od 2006 r. Od 2009 roku sprawdzane są obowiązkowo w nim wszystkie prace licencjackie, magisterskie, inżynierskie i dyplomowe.

Nie ma niestety w prawie uregulowanej kary za korzystanie z niedozwolonych pomocy naukowych podczas kolokwium czy egzaminu. – Sankcje za ściąganie zależą od wykładowców. Jedni upominają, inni obniżają oceny, ja przy pierwszej próbie oszukiwania daję ocenę niedostateczną oraz informuję dziekana danego wydziału, który przeprowadza rozmowę dyscyplinującą ze studentem. – mówi dr hab. Halina Zboroń, pełnomocnik Rektora ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni na UEP.

Widząc zainteresowanie akcją w środowisku naukowym, Uczelnia będzie ją rozpowszechniać wśród innych jednostek dydaktycznych w Wielkopolsce. – Zaproponowaliśmy szkołom podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, by włączyły się do naszej akcji „Kradzione nie uczy”. Przygotujemy również wykłady nt. istotnej roli ochrony własności intelektualnej, które prowadzone będą przez naukowców i studentów UEP – dodaje Iwona Cieślik, kierownik Działu Marketingu UEP.

Uniwersytet Ekonomiczny Foto: materiały prasowe

Zagadnienia własności intelektualnej w Polsce zostały uregulowane przez dwa zasadnicze akty prawne: ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawę Prawo własności przemysłowej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz