Lifestyle

Za ile i dokąd transportujemy domowe zwierzaki?

Transport zwierząt  Foto: Clicktrans / materiały prasowe


Nie tylko psy i koty, ale także króliki, papugi, a nawet węże! Zobacz, jakie zwierzęta i za ile transportowali Polacy w 2021 roku. Jakie kierunki transportu były najpopularniejsze? Ile kosztował krajowy, a ile międzynarodowy transport zwierząt? Jakie gatunki i rasy cieszyły się największą popularnością? Odpowiedzi na te pytania i więcej znajdziesz w raporcie Clicktrans – polskiego serwisu transportowego.

Raport Zwierzęta 2021 powstał na podstawie ponad 30 tys. zleceń na transport zwierząt z lat 2011-2021. Wynika z niego, że w 2021 roku transport zwierząt z Polski wciąż cieszył się znacznie większą popularnością niż sprowadzanie zwierząt do kraju.

W międzynarodowym transporcie zwierząt zarówno na trasach do, jak i z Polski najpopularniejszym krajem wciąż pozostaje Wielka Brytania.

Kraj ten zaliczył jednak znaczny spadek udziału w zleceniach w porównaniu z 2020 rokiem, na co wpływ miał Brexit i wprowadzone z jego powodu dodatkowe procedury i utrudnienia.

Polacy najczęściej transportowali psy i koty (razem to prawie 81% wszystkich zleceń), ale to nie jedyne transportowane gatunki. W 2021 roku Polacy przewozili także króliki, świnki morskie, gołębie, papugi czy węże).

Ile kosztuje transport zwierząt

Przewóz zwierząt podrożał od zeszłego roku – zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych. Za transport zwierząt w obrębie Polski w 2021 roku płaciliśmy średnio 411,1 zł, a więc prawie 51 zł więcej niż rok temu. Z kolei w transporcie międzynarodowym transport kosztował średnio 1127,5 zł (107 zł więcej niż w 2020 roku)

Trzeba pamiętać, że na cenę transportu zwierząt wpływa wiele czynników, jak długość trasy czy preferowane terminy. W dodatku podczas przewozu zwierząt kluczową rolę odgrywa znalezienie wykwalifikowanego przewoźnika, który posiada niezbędne uprawnienia, a to ogranicza liczbę dostępnych kierowców i również wpływa na cenę – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Najpopularniejsze rasy transportowanych psów i kotów.

W 2021 roku Polacy najchętniej przewozili buldogi francuskie, a zaraz potem – owczarki niemieckie. Obie rasy od lat cieszą się dużą popularnością w zleceniach transportowych. Z kolei wśród kotów, od 2017 roku, Polacy niezmiennie najczęściej transportują rasę Maine Coon.


Użyte w artykule zdjęcia: Clicktrans / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz