POZnań

XX Święto Bamberskie

XX Święto Bamberskie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Towarzystwo Bambrów Poznańskich od chwili swego powstania corocznego organizuje święto dla upamiętnienia rocznicy podpisania pierwszego kontraktu między miastem a przybyłymi z Bambergu osadnikami, co według zachowanych dokumentów nastąpiło w dniu 1 sierpnia 1719 r.

Tegoroczne święto jest wyjątkowe, ponieważ to już dwudzieste spotkanie przy studzience z Bamberką. Jak co roku uczestniczą w nich władze miasta Poznania i województwa wielkopolskiego oraz urzędu marszałkowskiego, duchowieństwo i inni goście oraz członkowie Towarzystwa.

Po powitaniu i przemówieniach, odczytywany jest zawsze fragment pierwszego kontraktu ze wsi Luboń, zawartego między miastem a osadnikami bamberskimi, po czym figurka Bamberki przybierana jest girlandą uplecioną z liści i biało-czerwonych kwiatów. W 2000 r. w czasie V Święta Bamberskiego po raz pierwszy została przyznana numerowana odznaka “Złotej Bamberki”, odznaczenie dla osoby zasłużonej dla Towarzystwa.”Złota Bamberska” jest przyznawana każdego roku w czasie Święta Bamberskiego.

Jeśli ktoś chciałby poznać historię poznańskich bambrów, to może odwiedzić Muzeum Bambrów Poznańskich. Ekspozycja prezentuje chatę typową dla wsi podpoznańskiej przełomu XIX i XX wieku, charakterystyczne stroje Bamberek, narzędzia oraz pamiątki rodów Bambrów, których potomkowie do dziś stanowią cześć społeczności miasta Poznania.Muzeum znajduje się przy ulicy Mostowej 7/9 i jest czynne w piątki i soboty w godzinach od 10:00 do 14:00.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz