K U L T U R A

Wyjątkowe miejskie atrakcje Animatora

Plac Wolności - Camera obscura  Foto: Tomasz Dworek

W piątek startuje Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Filmów Animowanych Animator! Jednak już od zeszłego tygodnia na ulicach miasta można się natknąć na festiwalowe zabawki optyczne a od wtorku obejrzeć filmy w ramach Animatora bez selekcji!

Ponad 300 filmów, blisko 70 wydarzeń, 7 miejsc festiwalowych – 10. lipca w Poznaniu wystartuje 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator! Pierwsze pokazy odbędą się już 7. lipca – w Klubie Festiwalowym przez kolejne trzy wieczory będzie można obejrzeć filmy, które nie przeszły konkursowej selekcji. Jeden z nich, wybrany przez publiczność Animatora bez selekcji, z tzw. „dziką kartą” stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza!

Promocja i edukacja mogą się łączyć. Od dwóch lat organizatorzy starają się zachęcać do udziału w festiwalu wykorzystując różne, niestandardowe formy promocji, które nie tylko informują odbiorców o wydarzeniu, ale również przekazują wiedzę, wzruszają, skłaniają do śmiechu i zabawy.

W tym roku, we współpracy z firmą Laboratorium, przygotowano kilka obiektów. Na Placu Wolności stanęła Camera Obscura (inaczej zwana kamerą otworkową) – sześcienna konstrukcja, przypominająca stary aparat fotograficzny. W środku na starych kinowych fotelach, przy dźwiękach pianina można oglądać obraz ulicy wpadający do środka przez mały otwór w ścianie.

W pobliżu Starego Marycha pojawił się tajemniczy rower – wprawiając go w ruch zobaczymy animujący się motyw nawiązujący do plakatu Animatora, przygotowany dla nas przez Jakuba Lecha.

W czterech punktach miasta (na Pl. Wolności, Starym Rynku, ul. Fredry i w Klubie Festiwalowym) stanęły również dobrze znane mieszkańcom Poznania zootropy – tym razem motywem przewodnim jest przygoda – wprawiając tuby w ruch zobaczymy cztery różne historie inspirowane czterema filmami: „Pocahontas” w reżyserii Erica Goldberga i Mike’a Gabriela, „Małym westernem” Witolda Giersza, „Muminkami na riwierze” Xaviera Picarda i „Psią” serią Billa Plymptona.

Czym jest zootrop – „wewnątrz cylindra z naciętymi szczelinami znajduje się seria obrazków przedstawiająca kolejne etapy ruchu. We wprawionym w obrót zootropie, widzimy obrazki tylko w momentach gdy szczelina znajduje się bezpośrednio przed naszymi oczami, co dzięki efektowi stroboskopowemu sprawia wrażenie ruchomej scenki” – tak wikipedia tłumaczy działanie tego ponad stuletniego urządzenia.

Mutoscop Animatora

 

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz