POZnań

Wybrano projekt nowej siedziby Estrady Poznańskiej

projekt nowej siedziby Estrady Poznańskiej  Foto: materiały prasowe

Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński wygrała konkurs na projekt przebudowy siedziby Estrady Poznańskiej przy ul. Masztalarskiej 8. Powstanie m.in. nowa sala, a na dachu działać będzie kino letnie.

Sąd konkursowy zdecydował, że najlepszy projekt złożyła pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. z Warszawy. Praca została nagrodzona za kompleksowe i spójne rozwiązania architektoniczno-funkcjonalne odpowiadające najpełniej na oczekiwania Estrady.

Na szczególną uwagę zasługują: zachowanie historycznej sali dawnej restauracji (obecna Scena na Piętrze) przy jednoczesnym wykreowaniu od podstaw w pełni nowoczesnej, elastycznej sali widowiskowej. Wytworzono i maksymalne wykorzystano przestrzeń dziedzińca. Stworzono przestronne i funkcjonalne centralne miejsca łączące całą strukturę obiektu.

Użyto oszczędnej stylistyki przy jednoczesnym zaproponowaniu neutralnych form harmonijnie wpisujących się w istniejącą historyczną substancję. Na dachu części oficyny zaprojektowano kino letnie. W nagrodzonej pracy jury doceniło ponadto wyjątkowo logiczny, dopracowany i staranny opis koncepcji.

Bardzo pomocna przy projektowaniu była wizja lokalna. Duży nacisk został położony na funkcjonalność wszystkich scen i miejsc. W gratisie dodaliśmy jeszcze jedną salę uznając, że dotychczasowa nie spełnia warunków widoczności i akustyki. Postanowiliśmy więc dodać drugą, pod salą główną. Zyskało to aprobatę u jury – tłumaczy Jacek Hawrylak, przedstawiciel zwycięskiej pracowni. – Dolna sala będzie mogła pomieścić około 300 osób. Z kolei górna sala jest wielofunkcyjna. Maksymalnie wejdzie tam 200 osób. Na górze zaprojektowaliśmy taras i kino letnie. Zauważyliśmy bowiem, że kino jest ważnym elementem Estrady. Wbrew pozorom nie będzie trzeba dużo zmieniać. Opracowaliśmy technologię wykonania tej dolnej sali, więc wystarczy wybudować kilka ścian i podnieść strop – dodaje Hawrylak.

Konkurs na modernizację siedziby Estrady Poznańskiej był konkursem otwartym, dwuetapowym i realizacyjnym. Oznacza to, że na jego na podstawie zostanie wybrany zespół opracowujący dokumentację projektową stanowiącą podstawę do realizacji inwestycji. Celem konkursu był wybór najlepszego pod względem przestrzennym, funkcjonalnym i estetycznym projektu modernizacji siedziby Estrady Poznańskiej.

Poznań inwestuje w kulturę. Cieszę się, że kolejne miejsce w naszym mieście wypięknieje, a szczególnie, że stanie się to z gmachem miejskiej instytucji kulturalnej. Chcemy, żeby był on kolejną wizytówką naszego miasta. Przypomnę, że niedawno zakończył się konkurs na nową siedzibę Teatru Muzycznego – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Po rewitalizacji będzie więcej przestrzeni i więcej miejsca dla mieszkańców. Realnie patrząc, inwestycja powinna się zakończyć za trzy lata.

W centrum Poznania taka przestrzeń, scena, sale warsztatowe i dziedziniec są bardzo potrzebne. Mamy tak szeroki program i współpracujemy z tyloma instytucjami, że będzie to bardzo dobra inwestycja – zapewnia Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej.

Do I etapu Konkursu zgłosiło się 16 pracowni architektonicznych z całej Polski, a 13 z nich złożyło swoje portfolio. Zawarły w nich swoje dotychczasowe realizacje i skalę projektów oraz opis wizji – propozycji rozwiązań przestrzennych, które jak najlepiej miały spełniać wytyczne Estrady i które architekci chcieliby rozwijać w swoich opracowaniach w II etapie Konkursu.

Sędziowie doceniając wysoki i wyrównany poziom przedstawionych w Konkursie portfolio i opisów wizji zdecydowali się zakwalifikować do II etapu konkursu nie pięć, lecz sześć pracowni. Do II etapu zaproszeni zostali: Autorska pracownia Jacek Bułat z Poznania; AMC- Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o z Warszawy; MXL4 Sp. z o.o ze Szczecina; Front architects + QPP z Poznania; Pracownia Projektowa Wojciech Kolesiński z Poznania oraz Pracownia Projektowa J.P Woźny z Poznania.

Za pierwsze miejsce przyznano 30 000 zł netto, drugie 15 000 zł netto, natomiast wyróżnionym przekazane zostanie po 5000 zł netto. Po ogłoszeniu wyników konkursu Estrada Poznańska przystąpi do negocjacji w sprawie podpisania umowy z pracownią projektową, która zdobyła I miejsce w konkursie. Na ten cel Miasto Poznań przeznaczyło 1,8 miliona złotych.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz