Aglomeracja POZnań

Wybory 2020: Został ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

wybor  Foto:

Poznańscy urzędnicy do poniedziałku dopisali do spisu 19 500 osób! Na tym jednak nie koniec, bo wnioski wciąż wpływają. Termin ich składania mija we wtorek, 23 czerwca. 

Wybory prezydenckie odbędą się już w najbliższą niedzielę. Każdy, kto chce wtedy oddać głos w Poznaniu, a nie jest tu zameldowany, ma taką możliwość. Wystarczy dopisać się do spisu wyborców. Można to zrobić do wtorku, na dwa sposoby. 

Online. To najprostsza i najwygodniejsza opcja. Aby dopisać się do spisu przez internet nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy profil zaufany na platformie ePUAP lub dostęp do bankowości elektronicznej. Link do formularza online dostępny jest TUTAJ. Wnioski tą drogą przyjmowane są do godz. 23:59.

Stacjonarnie. W tym wypadku złożenie odpowiedniego dokumentu jest możliwe w trzech lokalizacjach, gdzie załatwiane są sprawy wyborcze, w godzinach pracy urzędu (w przypadku Poznańskiego Centrum Świadczeń – pon. 7:30-16:00, wt. 7:30-15:30).

  • siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, a wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;
  • Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
  • Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.

W przypadku wniosku elektronicznego, zawierającego adres mailowy wyborcy, wysłana zostanie informacja zwrotna o dopisaniu do spisu. W przypadku wniosku złożonego przy okienku klient otrzyma pisemne potwierdzenie. 

Do spisu można dopisać się także przez pełnomocnika. Wyborca podpisuje wniosek, a osoba trzecia może wrzucić dokument do skrzynki podawczej w urzędzie przy ul. Libelta 16/20. 

Osoby, które dopisały się przed 10 maja, muszą to zrobić ponownie 

Wyborcy, którzy dopisali się do spisu przed majowymi wyborami i chcą głosować w czerwcu, muszą złożyć wniosek ponownie. 

Jeżeli odbędzie się II tura wyborów, wtedy do spisu wyborców będzie można dopisać się do 7 lipca. Uwaga: Osoby, które dopisały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie – dopisanie do spisu skutkuje na obie tury.  

Dopisanie do spisu wyborców jest wpisem jednorazowym – do najbliższych wyborów.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz