Aglomeracja

Wszyscy na koła!

Droga rowerowa / ścieżka rowerowa  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Czy poznaniacy zdołają wspólnie przejechać na rowerach długość równika? Taki minimalny cel stawia poznański Oficer Rowerowy. Po pierwszych kilkunastu dniach akcji European Cycling Challenge drużyna Poznania liczy już 900 osób i przejechała ponad 28 tys. kilometrów. Wciąż można dołączać do europejskiego wyzwania rowerowego i konkurować z innymi metropoliami o tytuł najbardziej rowerowego miasta.

W tej chwili Poznań zajmuje 12 pozycję w rankingu przejechanych kilometrów z wynikiem 28.621 km. Najlepszy zawodnik drużyny Poznania pokonał 637 km, a wszystkich uczestników jest już ponad 900. Podobnie jak w ubiegłym roku, na czele rankingu plasuje się Gdańsk z zawrotnym wynikiem ponad 311 tys. km. Dalej jest Wrocław z wynikiem ponad 100 tys. km. i Warszawa z 86 tys. przejechanych kilometrów.

Aplikacja “Cycling365” działa na podstawie geolokalizacji GPS. Dzięki temu powstaje mapa przemieszczeń rowerowych w skali miasta. W Poznaniu w oparciu o tę mapę, a więc informację, którędy rowerzyści jeżdżą najchętniej, Miasto opracuje program rozwoju tras rowerowych. Efekt prac zostanie opublikowany jesienią.

Ta rywalizacja to świetna okazja, żeby zmotywować siebie i znajomych do częstszych dojazdów do pracy czy na zakupy właśnie rowerem. Na takich przejazdach zależy nam najbardziej. Ze zgromadzonych podczas akcji śladów GPS powstanie mapa rzeczywistych, wykorzystywanych na co dzień tras rowerowych Poznania. To bardzo cenny materiał do poprawy i rozwoju infrastruktury rowerowej” – mówi Wojciech Makowski, oficer rowerowy.

Poznań konkuruje w tegorocznej edycji z 50 miastami z całej Europy, w tym z kilkoma polskimi. W wydarzeniu uczestniczy m.in. Barcelona, Neapol, Praga i Zagrzeb, a także Warszawa, Gdańsk i Wrocław. Rozgrywka trwa przez cały maj. Zwycięża miasto, w którym rowerzyści “wykręcą” najwięcej kilometrów. Wyniki zlicza się przy użyciu aplikacji na telefon “Cycling365”.

Aktualne statystyki dostępne są na stronie European Cycling Challenge: www.cyclingchallenge.eu

European Cycling Challenge

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz