K U L T U R A

Współczesna sztuka w skansenie miniatur

Centrum Sztuki Współczesnej w Parku miniatur w Pobidziskach  Foto: facebook / materiały prasowe

Budynek jedynego w Wielkopolsce Centrum Sztuki Współczesnej w skali 1:20 liczy sobie dwa i pół metra wysokości. Jest nowoczesnym wieżowcem usytuowanym w bardzo szacownym miejscu – tuż obok modelu poznańskiej starówki w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach.

Wystawa w Pobiedziskach

W malutkich wnętrzach siedziby od 2010 roku organizowane są pełnowartościowe wystawy sztuki, zwiedzane przez liczne grono odbiorców. Do 19 sierpnia możemy w Pobiedziskach oglądać wystawę istota DZIKA czasami przygotowaną przez Katarzynę Balicką i Elżbietę Niewiadomską.

Katarzyna Balicka i Elżbieta Niewiadomska, absolwentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pracują na zasadach jakie dyktuje im ich wewnętrzna intuicja. Autorki podkreślają, że współczesny człowiek coraz bardziej oddala się od samego siebie. W związku z tym zadają pytanie: czy dzisiejsza istota ludzka może odnaleźć jeszcze swoje pierwotne siły?

W swoich działaniach artystki odnoszą się do takich tendencji w sztuce współczesnej jak land art, sztuka ekologiczna czy bioart, w których to zanika opozycja: natura contra kultura. Druga odsłona wystawy „Istota dzika czasami” w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu również zaciera ten sztywny podział.

Dzikie istoty będą obecne nie tylko w budynku CSW, ale także na terenie miniatur Szlaku Piastowskiego. Dzika, pierwotna przestrzeń stworzona pośród pomników naszej kultury nostalgicznie przywoływać będzie moment kiedy to sztuka wynikała bezpośrednio z natury, a także była czymś naturalnym dla człowieka.

Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu, Skansen Miniatur w Pobiedziskach

Centrum Sztuki Współczesnej w Parku miniatur K. Wnuk

fot. K. Wnuk  / CWS Pobiedziska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz