BizNews

Wrzesińska fabryka VW z ekologicznym certyfikatem

Nowa fabryka Volkswagena  Foto:

Otwarta niedawno fabryka Volkswagena we Wrzśni otrzymała właśnie Złoty Certyfikat Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego DGNB. To pierwszy budynek w Polsce wyróżniony w ten sposób.

Nowoczesne rozwiązania ekologiczne w naszej fabryce znajdują zastosowanie już od początku procesu produkcyjnego samochodu – wyjaśnia Ralf Nitzschke z wrzesińskiej fabryki VW – by jednak uzyskać certyfikat musieliśmy wykazać się również innymi działaniami, nie związanymi bezpośrednio z produkcją, jak na przykład dbałością o dialog sąsiedzki czy faktycznym wdrożeniem strategii CSR.

Na zmniejszenie zużywanej energii wpływ mają zastosowane roboty najnowszeuj generacji. Udało się także ograniczyć zużycie wody i prądu podczas lakierowania. Przewidywane emisje lotnych związków organicznych będą ponad 40% niższe niż dopuszczalne w Polsce i Unii Europejskiej. Potwierdzają to pomiary prowadzone i rejestrowane co kilka sekund na kominie lakierni. Kolejne oszczędności wody, sięgające aż 75% w porównaniu ze standardowym procesem, udało się uzyskać podczas prowadzonych kontroli szczelności pojazdu.

Certyfikat DGNB powstał w 2008 roku jako wynik konsultacji i kompromisów architektów, ekologów oraz przedstawicieli rynku nieruchomości i branży budowlanej – wyjaśnia Dagmara Prystacka ze spółki Volkswagen Poznań – Fabryka VW Crafter we Wrześni jest pierwszym i jedynym do tej pory obiektem wyróżnionym w Polsce.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz