Aglomeracja

Wracasz na rower? O tym musisz pamiętać

Rowerowy wypad z rodziną  Foto: materiały prasowe / Jacek Chabraszewski

Urlop to idealny czas, by powrócić do aktywności fizycznej. Jednym z najbardziej popularnych, letnich zajęć na świeżym powietrzu jest jazda na rowerze. Jednak, czy po długiej przerwie pamiętamy o zasadach bezpiecznej i komfortowej jazdy? Jak odpowiednio napompować opony, wyregulować siodełko i co ubrać na rowerową podróż?

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać zanim wsiądziesz na rower jest sprawdzenie stanu technicznego swojego pojazdu.

Sprawne hamulce i odpowiednia ilość powietrza w oponach to absolutne minimum, jakie powinien spełniać nasz urlopowy środek lokomocji. Idealnie byłoby zaplanować wizytę w serwisie rowerowym z odpowiednim wyprzedzeniem, aby upewnić się, że wszystkie elementy układu napędowego pracują prawidłowo. Dzięki temu, pokonywanie kilometrów nie będzie wiązało się z żadnym niebezpieczeństwem, spowodowanym złym stanem technicznym jednośladu – podpowiada Michał Ficek, zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team .

W jaki sposób sprawdzić, czy opony są odpowiednio napompowane? Najłatwiej zrobić to uciskając oponę kciukami na końcu bieżnika. Jeśli uda Ci się zrobić jedynie milimetrowe wgięcie, oznacza to, że Twoje opony mają wystarczającą ilość powietrza. Jednak nie tylko sprawny pojazd gwarantuje bezpieczną jazdę. Na drodze rowerzysta musi być widoczny, dlatego pamiętaj, by Twój rower był wyposażony w lampkę przednią ze światłem białym lub żółtym, lampę ze światłem czerwonym i element odblaskowy barwy czerwonej umieszczone z tyłu. Mimo, że przepisy nie nakazują noszenia kasków ochronnych, warto jednak na każdą wyprawę zabezpieczyć swoją głowę przed ewentualnym urazem.

Odpowiednia postawa jest bardzo ważna, bez znaczenia, czy uprawiasz sport, spacerujesz albo odpoczywasz. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu wysokości siodełka rowerowego, zapewniamy sobie nie tylko wygodną jazdę, ale również bezpieczeństwo i komfort dla naszego kręgosłupa.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość ramy oraz wysokość siodełka. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy w trakcie pedałowania nasze kolana “uciekają” na boki, mamy problem z dosięgnięciem do pedałów lub niestabilnie siedzimy na siodełku. Stara szkoła mówi, że odpowiednia wysokość siodełka to taka, w której siedząc nieruchomo na siodełku z wyprostowaną nogą, dotykamy piętą pedał położony w najbardziej odległym punkcie obrotu mechanizmu korbowego. Systematyczna jazda w złej pozycji może przynieść nam więcej szkód, niż pożytku – mówi Ficek.

Jak prawidłowo ustawić wysokości w rowerze miejskim? Podczas jazdy na takim jednośladzie, pozycja rowerzysty jest bardziej wyprostowana, dlatego kierownica musi być ustawiona odpowiednio wyżej w stosunku do siodełka (mniej więcej 5 cm lub więcej). W takiej pozycji większość masy ciała znajduje się na tyle roweru, a nie na rękach.

Podczas wakacyjnych wyjazdów chętnie wybieramy rower jako środek transportu. Lato to czas, kiedy królują zwiewne stroje, w przypadku pań: sukienki i spódnice. Niestety, ten ubiór, mimo że wygląda efektownie, nie jest dobrym rozwiązaniem w trakcie jazdy jednośladem.

Wsiadając na rower na pewno zapomnijmy też o luźnych, długich nogawkach, które uwielbiają wkręcać się w łańcuch. Okazjonalne przejażdżki nie będą wymagały specjalnego ubioru – wystarczą wygodne i dopasowane do pogody sportowe spodenki, koszulka i buty. W miarę wzrostu pokonywanych na rowerze dystansów i spędzanego na siodełku czasu, warto pomyśleć o dedykowanych do tego rodzaju aktywności, bardziej obcisłych i jednocześnie przewiewnych ubraniach, a w szczególności spodenkach z wygodną wkładką – dodaje Ficek.

Wygląd to nie wszystko: oprócz wygodnego stroju, ze względów bezpieczeństwa warto również zakładać na rower okulary, które ochronią nasz wzrok przed słońcem i dostaniem się do oczu drobinek piasku, zanieczyszczeń czy drobnych owadów.

Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać zanim wsiądziemy na rower, jest odpowiedni dobór trasy i obciążenia, dostosowany do kondycji i możliwości. Warto przed przejażdżką zrobić krótką rozgrzewkę, by przygotować ciało do wysiłku fizycznego.

W przypadku powrotu na rower po długiej przerwie należy pamiętać, aby mierzyć siły na zamiary i rozpocząć od krótkich, niewymagających tras. W czasie urlopu na pewno odczujemy kilkumiesięczny brak wysiłku fizycznej, dlatego podejdźmy do sportowych aktywności z rozwagą. Systematycznie zwiększajmy dystans naszych eskapad rowerowych, żeby zbyt ambitne plany nie przerwały cudownego czasu urlopowego kontuzją bądź nieprzyjemnymi zakwasami – mówi Ficek.

Pamiętaj też o butelce wody, która zaspokoi pragnienie po wysiłku fizycznym. Przed dłuższą rowerową przejażdżką zaopatrz się w podręczną apteczkę, która jest niezbędna, zwłaszcza gdy wybierasz się na wycieczkę całą rodziną.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Jacek Chabraszewski, materiały prasowe / lev dolgachov, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz